ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri

" MERCAN FM " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”BU TEMMUZ, O TEMMUZ, NE TEMMUZMUŞ”
”BU TEMMUZ, O TEMMUZ, NE TEMMUZMUŞ”
BU TEMMUZ, O TEMMUZ, NE TEMMUZMUŞ; Dünya genelinde 2019 Aralık ayında ilk olarak Çin’in Wuhan kentinden başlayarak  kısa zamanda tüm Dünyada ölümcül virüs koronavirüs Covid-19 hastalığı 2020 yılının Mart ayının...
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri

BU TEMMUZ, O TEMMUZ, NE TEMMUZMUŞ; Dünya genelinde 2019 Aralık ayında ilk olarak Çin’in Wuhan kentinden başlayarak  kısa zamanda tüm Dünyada ölümcül virüs koronavirüs Covid-19 hastalığı 2020 yılının Mart ayının ilk haftasın da Yurdumuz geneline ulaşmış olup çok can kayıplarına neden olmuş Hükümetimiz tarafından bir dizi korunma kararları alınmış ve bu virüsten nasıl kurtulabiliriz diye çözümler üretilmeye başlanmıştı.

''BU TEMMUZ, O TEMMUZ, NE TEMMUZMUŞ''

Şalpazarı Halkı Buraya Hizmet Geç Geliyor, Virüs Yolu Bulamaz Demişti Olmadı; Yurt genelinde öldürücü virüs yayılmaya başlayıp genç yaşlı demeden ölümler çoğalınca biz de İlçede Yerel ve Ulusal Basın olarak halkımıza virüs hakkında bilgilendirmeler de bulunmaya başladığımız  bir sırada bir İlçe esnafımız değerli Basın buraya hizmet en geç geliyor merak etmeyin virüs buranın yolunu bulup gelene kadar ortalıkta virüs kalmaz demişti ancak tam tersi oldu öldürücü virüs hizmetten hızlı çıkarak İlçemize ulaşarak bizlere korkulu anlar yaşattı.

Artık Eski Hayaller Hafızalarda Kaldı; Dünyada bir anda piyasaya çıkan Yurdumuzda da bütün dengeleri alt üst eden ölümcül virüsten kimse toplu olarak hareket edemez oldu aileler dahi bir araya gelmekten kaçar oldu Okullar tatil edildi. Tatil hayali kuranların hayali suya düştü, Bayramlar yapılamadı, Yılbaşı kutlaması olmadı bazı başlıklar sunduk bunlar sadece bir kaçıydı bu ölümcül hastalık bütün plan ve dengemizi bozdu.

Artık 2022 Yılı Umut Yılı Oldu; Yurt genelinde bazı Covid-19 tedbirlerinde esnetilmeler başlandı. Gurbette yaşayan ya da Yurt dışında yaşayan İlçe halkımız artık 2 yıllık Vatan memleket yayla şenlik etkinlik hasretine son vermek için Temmuz ayını doyasıya yaşamak için bütün planlarını bu tarihe ayarlayarak Şalpazarı İlçemize akın ettiler.

Şal Köye Yaklaşan Şalpazarı Metropole Döndü; Trabzon’un 18 İlçesinden birisi olan Şalpazarı İlçemiz TUİK verilerinde yine kan kaybetmeye başlayarak İlçe nüfusu azalmasını sürdürerek adeta köy düzenine yaklaşmaya başladı. Tabelada 10 bin bir küsur vatandaş yaşıyor gözükse de ancak bu kadar insanın yaşamadığını biz fark edebiliyoruz nasıl fark edebiliyorsunuz derseniz. 10 bin kişinin yaşadığı bir İlçe genelinde haftalık alışveriş için kurulan pazara 1000 kişi gelmesi gerekir ancak tabelada olanın yarısı 5000 kişi ancak yaşadığı tahmin ediliyor.

Emekliler Tekrar Köylerden Evlatlarının Yanına Göç Ettiler; Şalpazarı taşra kesiminde yaşayan nüfusu Şalpazarı’nda gözüken yaşlı aile büyüklerimiz emeklilerimiz kendi aylıklarıyla beraber evlatlarının yanında yaşıyorlar ve onlara da maddi destek oluyorlardı. Ancak 2020 yılında baş gösteren ölümcül hastalık Covid-19’dan dolayı yaşlı bireylerin dışarıya çıkma özgürlüğü kısıtlamaya gidince aile içindeki çocuklarla aynı çatı altında kalamayan yaşlı emekliler İl merkezinden taşraya dönerek kendilerini bağ bahçe temizliği ve arazi çalışmalarına atarak bir nebze olsun nefes almaya başladılar.

Ekonomik Sıkıntı Şartları Değiştirdi; Yurdumuzda son yılların en çok hayat pahalılığın ortaya çıkması şehir merkezinde geçimin zorlaşması nedenine köylerde bulunan yaşlı bireylerin tekrar  şehirlere evlatlarının yanına göç ederek beraber yaşamaya başladılar. Bu da iki yerde aynı anda ikamet edilip masraf yapılmaması adına emeklilerimizin tekrar ilçe merkezinden ayrılmasıyla beraber nüfusun tabelada kaldığı ortaya çıkıyor.

Şalpazarı’nda Temmuz Ayı Yoğunluğu; Yurdumuzda da etkisini gösteren  yaklaşık 2 yıllık Covid-19 hastalıkla mücadele sonunda gurbette yaşayan yurt içi ve yurt dışı sakinleri  ilçedeki hısım akraba dost ziyareti düğün dernek etkinliği ve tabi ki olmazsa olmazımız kültür yayla turizm şenlikleri için ilçemize akın akın gelişler temmuz ayında yoğunluk kazandı.

Temmuz Ayı İlçemizde Acılar İle Girdi; İlçemizin sevilen simalarından halkın gönlünü kazanan toplumun her kademesiyle tanınan Şalpazarı MHP İlçe Başkanı rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmesi Şalpazarı İlçesine adeta bomba düşmüş gibi sessizliği bürüdü. İlçemizin değerinin cenaze merasimi için yola çıkan yaylacıların kaza yapmasının ardından araçta bulunan mucize eseri olarak yaralıların hafif sıyrıklarla kazayı atlatması bir nebze olsun İlçe halkımız sevindirdi. Vefat eden İlçe MHP Başkanının  cenaze merasimi ise uzun yıllar unutulmayacak bir kalabalık ile adeta Şehit cenazesi uğurlama misali kalabalık ile ebediyete uğurladı.

Kazalar Ardı Ardına Gelmeye Başladı; Okulların dağılması yaz tatilin başlaması Covid-19 hastalığındaki esneklik adeta ilçemizi büyükşehir sokaklarına çevirdi dar olan ilçe merkezimizde uzun trafik kuyrukları, korna sesleri bağırmalar çağırmalar stresli yaşam ilçemize de ulaştı. Tabi Yurt genelinden özellikle İstanbul plakalı araçların uzun yoldan gelerek bir an önce ailelerinin yanlarına yaylaya ulaşarak sılayı rahim olarak onların ellerini öpmek için Şalpazarı üzerinden Erikbeli yolunu kullanan sürücülerimiz kendi yorgunluklarına bir de rakım yükselmesine karşın araçlarının bakımlarındaki bazı eksiklikleri unutunca kazalar kaçınılmaz olmaya başladı.

Yayla yolunda Ormana Uçan Aileyi Allah Korudu; Yukarı da belirtmiş olduğumuz gibi yorgun olarak bir an önce ailesine kavuşmak özlemi ile yola devam eden aile yoldaki bazı tehlikelerin farkına varamıyor sevinçlerimiz bir anda hüzne üzüntüye dönüşebiliyor. Yine bir dikkatsizlik sonucunda bir ailenin bulunduğu araç yoldan ormanlık alana uçuyor ve ailenin bir bireyi zor şartlarda sarp kayalıklardan yola çıkarak kaza yaptıklarını yoldan geçenlere anlatmasıyla ailenin hayatta kalmasını sağlıyor.  Daha kötüsü de olabilirdi onun için bu gibi yollarda seyir ederken bazı sıkıntılara göre tedbirli yol  almalıyız.

İki Yılın Ardından toplu Kurban Bayramı; Dünyada olduğu gibi bazı dengeleri alt üst eden Covid-19 akabinde yüz yüze Bayramlaşma için aile ziyaretine gelen İlçe halkı Kurban Bayramında dağları dereleri mahalleri ve bir de mezarlıktaki kabir ziyaretlerini artırarak yaptılar. Tabi yine bir aile bir akrabasının cenazesine katılmak için geldiği İlçemizde Bayram namazını kılmasın ardından ailesiyle dönüş yolunda kaza yaparak uçuruma yuvarlanmaktan son anda bir ağaca çarpmasıyla hayatta kaldı. Bu üzücü olayları duyunca  üzülmemek elde değil ancak can kaybı olmadığını duyunca biraz sevindik.

Baba Oğul Kestikleri Ağacın Altında Can Verdi; Temmuz ayı bir girdi pir girdi İlçemizde de bazı üzücü olaylar devam ediyor Kurban Bayramının ikinci günü İlçemizi ve bölgemizi üzen çok bir acı olay daha yaşandı rüzgarın etkisiyle devrilen ağacı kesmek isteyen ilçemiz sakinlerinden baba ve oğulun  beraber can vermesi bizleri de derinden üzdü ancak tarifi imkansız acıya ne desek azdır. Bunun yanında günlük olarak İlçemiz ve Bölgemiz genelinde anlık genç yaşlı sevdiklerimizin aramızdan bir bir ayrılışına aynı günler ardında bir birini kovalayan günlerle devam etti.

Temmuz Ayı Demek Düğün ve Şenlik Demektir; Temmuz ayı gelince evlatlarını Kızlarını evlendirecek olan aileler daha önceden belirledikleri tarihlerde düğün, kına ve buna benzer etkinliklerini bu aylarda yaparlar. Tabi üstüne üstlük kurban  bayramına gelenler arasında da bu organizasyona katılmak isterler ancak zor anlar yaşarlar yine de bir fırsatını bularak katılmaya çalışırlar bilirler ki bu bir destek ve sıradır bugün ona yarın kendisini onun için bazı programlardan fedakarlık yaparak düğün ve kına merasimine katılım sağlanır.

 

Art Arda Devam Eden Programlara Yetişemeyenlere Gönül Koyarlar; Yukarıdaki yazı metninde söylediğimiz gibi art arda gelen yoğun kına, düğün, yayla şenlik ve buna benzer organizasyonun çokluğundan bazı programa yetişemeyen İlçenin önder kişileri bu programlara aileden birini gönderirler ancak bir başka programda sen oraya gittin buraya gittin benim programa gelmedin diye dönül koyan da oluyor.

 

Önceden İki Bayram Arası Düğün ve Etkinlik Olmazdı; Halk arasında  İlçemiz genelinde iki bayram arasında yapılan düğün, kına nişan ve buna benzer etkinlik yapılınca o aileye uğursuzluk geldiği söylenirdi ancak gelişen teknoloji ve zorlaşan hayat şartları bu söylemi de ortadan kaldırmış oldu.

 

Kışın Kömüre Yazın Düğüne Çalışıyorum; Katılmış olduğumuz Düğün dernek, kına ve buna benze halk buluşmasında Basın bunu da yaz Kışın ısınabilmek için Kömür parasına çalışıyorum yazın da evlatlarımızın mutluluğuna eş dost katılımı sağlamak için çağrılan düğün dernek misali düğüne çalışıyorum diye serzenişte bulundular.

 

Hayat Pahalılığı yayla Şenliklerinde Gözükmedi; Dünyada olduğu gibi Yurt genelinde de hayat şartları ekonomik geçim sıkıntısının söylemleri Covid-19 ve gurbetçilerimizin katılımları sayesinde Kurban Bayramı arkasından art arda Kadırga, Sis Dağı ve Alaca Dağı şenliklerinde hayat pahalılığı pek fark edilmedi. Bu yaylalara katılım sağlayanlar gönüllerince eğlendiler iki yılın özlemini unutturmak için dağlarda izinleri dolana kadar doyasıya yaşadılar.

 

Bölgedeki Sorunların Çözümünde Türkmen Farkı; İlçemizin gururu değeri hizmet abisi İlçemiz ve Bölgemiz halkının can damarı yaşam kaynağı olmazsa olmazımız  Üsküdar Belediye başkanı Hilmi Türkmen’in ismini de buradan belirtmek isterim yukarıdaki yazı metninde isim belirtmedim ancak İlçemiz için bana göre bir değerdir onu da buradan belirtmek isterim. Tabi ilçemiz için diğer çalışan değerlerimizde var ancak Hilmi Türkmen’in İlçeye gelişinden gidişine kadarki zaman dilimini anlatmak yaşamak tarifsizdir. Yaz tatilini geçirmek için  her yıl olduğu gibi bu yıl da geldiği İlçesinde ve Bölge genelinde bir çok açılış  Yayla şenliği ve buna benzer programlara katıldı. Bu katıldığı programlarda yine doğup büyüdüğü ilçesine güzel hizmet sözleri vererek ayrıldı.

 

  1. Sis Dağı Yayla Şenliğinde Sis Dağı Wc & Şadırvan Lavabo Açılışımız Olacak; Bölgemiz de bulunan yayla Şenliklerinin en büyük toplu kalabalıklarda izdihamların yaşandığı bazı sorunların üstesinden gelen ilçemizin değeri Türkmen’in tarihi Kadırga yaylasına  geçtiğimiz yıllarda kazandırdığı Bölgeye has mimarisi biçimimdeki Şadırvan ve Wc Lavabo hizmetinin Sis Dağı 201. Sis Dağı Şenliği bitiminden tesisin yapılacağı yerde bir ön inceleme yaparak buraya Kadırga yaylası gibi buraya özgü mimariye sahip güzel bir tesis kazandıracağız Allah nasip ederse bu tesisin açılışını da siz değerli halkımız ile 202. Sis Dağı Şenliğinde açılacaktır dedi.

 

Şalpazarı’nın Hizmet Abisi Türkmen Farkı; İlçemizin değerli ismi Türkmen bir haftalık tatil için geldiği baba ocağında tatil ne kelime her gün değişik programlara katıldı, katıldığı programlardan bazılarına çözüm abisi oldu. İlçeden ayrılmadan İlçe halkına ben bir hafta tatil ve sılayı rahim için geldim ancak tatilde de çalıştım şimdi sizlerden ayrılıyorum ancak sizlere bazı müjdeli haberler daha vermek istiyorum diye  Şalpazarı 15 Temmuz Demokrasi meydanında konuşmasını yaparak İlçe halkından helallik isteyerek ayrıldı.

 

Trabzon da Covid-19 Vakası Çoğaldı; Yukarıdan aşağı bazı yazı metninde olduğu gibi korovirüs Covid-19 tedbirlerindeki esnekliklerin ardından dağ dere tepe düğün dernek gezilerinde eskisi gibi yakınlaşmalar, kucaklaşmalar eski alışkanlıkların geri getirilmesiyle beraber uzamalar tarafından ekim kasım aylarında 6. Dalga hastalığı sağ olsun  halkımız Yurt genelinden önce Türkiye’nin t’si Trabzon da çoğalmasını sağladılar yazımızı yayına hazırladığımız Temmuz ayının son günleri itibariyle Trabzon İl Sağlık Müdürünün Basına yaptığı açıklamaya göre artık hastalık düzenine geçti hastanelerimiz yoğun bakımlara yatan 32 hastamız bulunuyor.

 

Hastalığın Yayılmaması İçin Ne Demişti Sloganımız Maske Mesafe Temizlik; Uzmanlar koronovirüs ölümcül virüsün ilk çıktığı günlerde bu hastalıklardan korunmak için maske, mesafe, e temizlik demişlerdi. Bu yaylarda şenlik alanlarında yazı başlığının tamamına uyulmadı. Tabi hastalık ta boş durmayarak çoğaldı. Halkımız kendi sağlığını ve diğerlerinin sağlığını da tehlikeye atarak toplu taşıma araçları, toplu mekanlar ve yayla şenlik alanlarında maske takmadılar. Maske takmadıkları gibi eski hastalık günlerindeki gibi yakınlaşmalar sağlıklı insanlar la hastalıklı insanların bir araya gelerek bir birlerinin b-nefeslerini soluyarak hastalığın yayılmasına önderlik yaptılar.

 

Toplumumuz Hastalığını Gizleyerek Çoğalmasını Sağladı; Yurt genelinde esnek yaşama geçilmesin ardından Covid-19 hastalığına yakalananlar kendilerinin hasta olduklarını bildiklerinden yine kalabalık alanlar ve toplu programlara katılarak diğer sağlıklı olan halkında hasta olmasını neden oluyorlar.

 

Su Olmayan yerde temizlik Olurmu; Dünyada olduğu gibi 2000 yılından itibaren Yurdumuzdaki küresel ısınmalardan Karadeniz bölgesi de nasibini aldı Bölge geneline eskisi gibi yağmur suyu ve kar yağışı düşmüyor düşen kar ve yağmur suyu da toprağı kandıramadığından Yayla ve Şenlik alanlarında hatta göçerlerin kullandıkları Obalarda su sorunu olduğundan yaylacılar  susuzluktan yakındığı bir ortamda yayla ve şenlik alanlarını kullananların yeterli temizlik kurallarına uymadıklarında halkımızın hastalığa yakalanma riski artmış oluyor.

 

Her Yıl Sis Dağı Şenliği  Akabinde Sis Dağı Halkı Hasta Oluyor; Geleneksel Sis Dağı yaylasını kullanan yaylacılarımızdan bazıları her yıl olduğu gibi bu yıl da bize ve ekibimize ulaşarak inşallah Sis DağıI yaylasına Hilmi Türkmen tarafından yapılacak olan modern bir Şadırvan ve WC sorunu bu yaylayı kullananların yapılan  Büyük otçu şenliğinden sonra buraya gelen halkın hasta olmasının da önüne geçilecektir dedi. Bizde kendisine bu nasıl oluyor da burayı kullananlar bir hafta sonra hasta oluyor dediğimizde aldığımız cevap karşısında kendisine hak verdik.

 

 Otçu Haftasına Katılım Sağlayanların İhtiyaçları Su Gözelerine Karışıyor; Genellikle Otçu haftasında yoğun katılım sağlayan halkın Şenlik alanlarında ihtiyaca cevap verecek WC ve buna benzer ihtiyaçların yetersiz olduğundan burayı kullanan halk bazı kuytu kesimlerde çocuklarının ihtiyaçlarını gideriyorlar bu ve buna benzer oluşumlar yağan yağmur ile beraber Şenlik alanındaki  içme sularına karışmasıyla beraber bir takım rahatsızlıkların oluşmasını sağladığını buraya yapılacak olan tesisin bununda önüne geçeceğini belirtti.

 

Doğamızı Korumasını Bilmiyoruz; Şehir yaşantısından bıkarak izinlerini memleketinde geçirmek isteyenler, yurt Dışından memleketine sılayı rahim ziyaretinde bulunanlar bulundukları yerdeki sıkı kurallara uyanlar İlçemize ulaştıktan sonra adeta bütün kuralları unutarak bakkal ve marketlerden almış oldukları gıda ve buna benzer  maddelerin poşetlerini konakladıkları ya da piknik yaptıkları alanda gelişi güzel bırakarak doğamızın kirlenmesini sağlıyorlar doğada her aldığımız bir nefes oksijenin tükenmesine önderlik yaptıklarından dolayı  çöplerini çöp toplama alanlarına bırakmaları daha iyi olur.

 

Fındık Üreticisi Ne Yapsın; Karadeniz Bölgesi Ordu, Giresun Trabzon genelindeki fındık üreticisi maliyetlerin 4 katına çıktığı bir dönem sonunda iyi bir fiyat bekliyordu ancak bekledikleri bu fiyat açıklanmadı.

 

Tek Tesellimiz Trabzonspr Yüzümüzü Güldürdü; Artık tüm Dünya 38 yılın ardından Şampiyon olan Trabzonspor’un ismini ezberledi Teknik Direktör Abdullah Avcı ve yöneticilerin sayesinde 38 yıllık Şampiyonluk hasretine son veren Avcı ve ekibi bir buçuk yıl için de 2 süper kupa bir Şampiyonluk kupası kazandı. Temmuz ayının 30’unda oynan süper kupayı da müzesine götüren Trabzonspor sevdalıları takımlarının ligi ve şampiyonlar ligi öncesinde ilk defa canlı izleyerek gelecek maçlara umutla baktılar. Yine sevinçlerini geceden sabahlara kadar doyasıya yaşadılar.

Ağasar Elbiseli Bayanlarımız Yayla Şenliklerinin Yıldızı; Bölgemiz genelinde Yayla şenliği olarak kutladığımız kültür şenliklerimizin vaz geçilmezi Ağasar Çepni kızlarımızın ve bayanlarımız tarafından giyilen yöresel elbiseler ile katıldıkları yayla şenliklerinde teptikleri horonlar ve o elbiseli bayanlarımızın görseli bütün yayla şenliklerine katılanların yıldızı gibi parlayarak elbisemizin kültür tanıtımı için bize artı olarak dönmesi bizleri de sevindiriyor.

Ağasar Yöresel Ürünlerimiz Bir Markadır Aslında; Bende buradan sizlere  yaşanmış bir olayı anlatmak istiyorum. Ben 7 öğretmen ailesinin bireyi olarak 1998 yılında Konya da öğretmen olarak görev yapan kardeşimin eşi Konyalı Öğretmen gelinimiz Şalpazarı’na gelince İlçemizi simgeleyen yöresel elbise ve bebekleri sırta sarmak için kullanılan işlemeli sırt bel bağı da kendisine hediye ettik. Konyalı Öğretmen gelinimiz ana okulu öğretmeni olarak okul kermesine Ağasar elbisesi ve sırt bel bağı ile oğlunu sırtına bağlayarak okul mezuniyet programına katılır. O dönem Konya Büyükşehir Belediye başkanı  kermesi dolaştığı sırada sırt dırmacı gözüne ilişir bak o dırmaç Trabzon Şalpazarı Ağasar yöresinin diye mırıldanarak  gelin hanım Şalpazarı’nın neresindensin diye sorar o da ben şalpazazrılı değilim ama öğretmen eşim Şalpazarılı diye cevap verir. Eşinize söyleyin beni bulsun der ve gelin hanımda Büyükşehir Belediye Başkanının eşini çağırdığını belirtmesi üzerine öğretmen kardeşim başkanın makamına gider ve sohbetin akabinde de ben eski boya pazarlamacısıyım Şalpazarıının değeri ben de bir başkadır orada benim eski bir büyüğüm müşterim ağabeyim var onu tanırmısın diye öğretmen kardeşime sorar o da sor bakalım der Başkanın değerli esnaf olarak Şalpazarı İlçesinin deden toruna esnaf olar hizmet veren usta Ticaret Selçuk ve Şentürk Usta Kardeşlerinin merhum babası Hacı Mehmet Ustaya selam gönderir kardeşim de evet o bizim akrabamız annem onunla amca çocuklarıdır der ve selamı hacıya iletir. Bak nerden nereye bir yöresel Ağasar dırmacı insanların birbirine bağlıyor onun için bu kültürümüze sahip çıkmalıyız.

Okuyucularımıza Şimdiden Teşekkürler; Değerli okuyucularımız yazımız biraz uzun oldu ancak Temmuz ayında yaşanmış bazı olayları  sizlerle paylaşmak istedim aklımızın erdiği dilimizin döndüğü kadar bir şeyler karalamaya çalıştım bilmeden sizleri üzecek kıracak bir şeyler sarf ettimse af ola Bi ilçemize akşam gitmesek sabah gideceğiz İlçemizin benim evimden Kadırgaya kadar tek cadde üzerinde bulunuyor kimseyi üzmek değildir niyetimiz diyerek bir başka yazıda görüşmek üzere hoşça kalınız dostça kalınız.

Haber Fotoları Mustafa Türkmen’in Sosyal Medya Sayfasında Alınmıştır

 

 

Bu Haber Okundu
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

”Damla Projesi Gönüllüleri 561. Kadırga Yaylasında””Damla Projesi Gönüllüleri 561. Kadırga Yaylasında”Gümüşhane’de Gençlik ve Spor Bakanlığı...
”EMİRHAN 14 YAŞINDA 5 GÜNLÜK YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ””EMİRHAN 14 YAŞINDA 5 GÜNLÜK YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ”Trabzon’un Yomra ilçesinde 14 yaşındaki Emirhan Kerimoğlu yakalandığı...
”Caner 17 Yaşında Yaşam Mücadelesini Kaybetti””Caner 17 Yaşında Yaşam Mücadelesini Kaybetti”Trabzon Akçaabat’ta Denize Giren Genç...
”Zeynep İrem 15 Yaşında Kalbine Yenildi””Zeynep İrem 15 Yaşında Kalbine Yenildi”Trabzon Uzungöl’lü Zeynep İrem Aygün...

eczane
  • Anket

    • Şuan bir anket mevcut değildir.