ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri

" MERCAN FM " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
” ANADOLU LİSESİNDE 6. MEZUNİYET COŞKUSUNDA 37 ÖĞRENCİ KEP FIRLATTI”
” ANADOLU LİSESİNDE 6. MEZUNİYET COŞKUSUNDA 37 ÖĞRENCİ KEP FIRLATTI”
Trabzon Şalpazarı Anadolu Lisesi olarak eski Şalpazarı Lisesi olan Okul yeniden dizayn edilerek 2013 yılında eğitim faaliyeti yapılması uygun görülmüştü. Şalpazarı’nda yeni bir çiçek misali bir Okul eğitim öğretime kazandırılmasının...
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri

Trabzon Şalpazarı Anadolu Lisesi olarak eski Şalpazarı Lisesi olan Okul yeniden dizayn edilerek 2013 yılında eğitim faaliyeti yapılması uygun görülmüştü. Şalpazarı’nda yeni bir çiçek misali bir Okul eğitim öğretime kazandırılmasının ardından 2013 yılında eğitime başlayarak 4 yıl sonunda 2017-2018, 2018-2019, döneminde 3 mezuniyet yaşayan okul öğrencileri 2019-2020 eğitim öğretim yılı başlamadan Şalpazarı Anadolu Lisesi’nin taşınacağı bilgisi duyulmaya başladı.

Okul Öğrencileri Yarıyıl Sonunda Apar Topar Başka Okula Nakledildi; Konuyla ilgili olarak yapılan araştırmalar sonunda Anadolu Lisesini taşınma nedenleri de netlik kazanmaya başlamasının ardından taşınma 2019- 2020 eğitim öğretim yılı yarıyıl tatilinde yeni binaya taşındı.
Covid-19 Hastalığından 2 Yıl Mezuniyet Coşkusu Yaşayamadı Öğrenciler Hatırlanacağı gibi Dünyada ilk olarak Çinin Wuhan kentinde 2019 ölümcül virüs görülmüş ve kısa sürede Dünya genelinde yaşanan  ciddi derecedeki Covid-19 ölümcül pandemi hastalıklarına istinaden 2019-2020 eğitim öğretim yılında İlk yarısını İlçe merkezinde tamamlayan Anadolu Lisesi Öğrencilerin 12 Şubat 2020 yılında başladıkları yeni okulda Mart ayını ilk 2020 itibariyle ölümcül virüsün Yurdumuza ulaşmasın ardından bir dizi önlemler alındı ve bu ölümcül virüs ile mücadele kapsamında 2019-2020 ile 2020-2021 eğitim öğretim yılında Şalpazarı Anadolu Lisesi son sınıf öğrencileri 2 yıl arka arkaya mezuniyet coşkusunu kep fırlatarak yaşayamadılar.

 


Anadolu Lisesi 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı 6. Dönem Kep Fırlattılar; 2013 Yılı itibariyle eğitim öğretime başlayan ve 4 yıl sonunda 2017 yılında Şalpazarı Anadolu Lisesi ilk mezuniyet heyecanını yaşamıştı.
Şalpazarı Anadolu Lisesi 6. Mezuniyet programı Şalpazarı Çok Programlı konferans salonunda 16 Haziran 2022 Perşembe günü Saat;10.00’da başlaması gerekirken biraz gecikmeli olarak  öğrenci velilerinin de hazır bulunduğu saygı duruşu istiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Okul Müdürü Kadir Özdemir tarafından yapıldı.

Okul Müdürü Kadir Özdemir’in konuşması Şöyle; Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye başkanım protokolün değerli üyeleri,  değerli idareci ve öğretmen arkadaşlarım, kıymetli velilerimiz ve bugün burada toplanmamızın başkahramanları sevgili öğrenciler.

2021-2022 Eğitim-öğretim yılı Mezuniyet törenimize hoş geldiniz diyor, Sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Bundan 4 yıl önce tohumu toprağa atılan, yıllar içinde yağmurlarla beslenen, rüzgarlara direnen ve köklerini gün geçtikçe daha derinlere ulaştıran genç fidanlar… Her yıl yeniden yaprak döktükçe kendini tazeleyecek olan bu çınarın filizleri oldunuz.

Aslında Bugün burada sizlere veda etmiyoruz. Çünkü ŞALPAZARI ANADOLU LİSESİ sizin yuvanızdır ve daima öyle kalacaktır. Şalpazarı Anadolu Lisesinden mezun olmanın onurunu her zaman taşıyacağınızı biliyoruz. Yuva yaptığınız yerden kardeş yaptığınız arkadaşlarınızdan ve aile kabul ettiğiniz   bizlerden ayrılıyorsunuz. Şunu unutmayınız ki her bitiş yeni bir başlangıçtır.

Kıymetli velilerimiz, sizlerden emanet olarak aldığımız değerli evlatlarınızı; idarecilerim, öğretmenlerim ve tüm çalışma arkadaşlarım ile birlikte özgüveni yüksek, ne istediğini bilen, hedefleri için cesaretle hareket eden bilgili, görgülü, ülkesini ve insanları seven bireyler olarak, sizlere tekrar takdim etmekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz.

Sayın veliler, yavrularımıza bundan sonra başta eğitim-öğretim hayatları olmak üzere tüm girişimlerinde ve çalışmalarında onlara olan inancınızı, desteklerinizi ve güveninizi esirgemeyin. Çünkü bu gençlik fırsat verildiğinde neler başarabileceğini gösteren bir nesildir.

Değerli öğretmen arkadaşlarım, bir anne ve baba şefkati ile kucaklayıp, erdem ve bilgi ile donattığınız bir nesli daha uğurluyoruz. Onlara yeni nesil sizlerin eseri olacaktır şiarıyla yapmış olduğunuz rehberlik, göstermiş olduğunuz şefkat ve ilgi için sizlere teşekkür ediyorum.

Sevgili gençler Bugün, sizin o bir an önce çıkarmak için can attığınız giymesek dediğiniz okul üniformasıyla son gününüz. Bundan sonra Ne aynı sıralar, ne aynı sınıflar, ne aynı koridorlar paylaşılmayacak. Bu gün, bitse de gidelim dediğiniz okul günlerinin sonuncusu O yüzden bugünün tadını çıkarın. arkadaşlarınıza  sıkı sıkı sarılın. ister doya doya gülüp eğlenin, ister hıçkıra hıçkıra ağlayın. Hem mutluluğunuzu hem üzüntünüzü paylaşın.

Bugün İyi birer öğrenci olma sınavınız bitiyor. Ama hayat sadece sınavdan ibaret değildir. Mensubu olduğumuz Türk Milleti için hepimize görevler düştüğünü sakın unutmayın. Hepinizin mutlaka bir ülküsü, bir hedefi, bir gayesi olmalıdır. İdeali ve hedefi olmayan insanlar dümensiz gemi gibidir.

Gençler, sizler asırların ötesinden süzülüp gelen bir milletin ve medeniyetin evlatlarısınız. Tarihe yön vermiş, dünya insanlık mirasına ciddi katkılar sunmuş Türk Milletinin gençlerisiniz. Yaşadığımız sıkıntılar sizleri asla ümitsizliğe sevk etmemelidir. Cevherimiz sağlamdır. Fıtrat değişir sanma! Bu kan yine o kandır. O ruh aynı O ruhtur.

O ruhtur ki, esareti kabul etmeyen ve 40 yiğidiyle Çin Sarayını basan Kürşat’tır, 21 yaşında İstanbul’u fetheden Fatih’tir, 15 yaşında Çanakkale’ yi geçilmez kılmak için şehadet şerbetini içen kınalı kuzulardır, 57 yıllık ömrünün 19 yılını milletinin bağımsızlığı için cephelerde savaşarak geçiren Atatürk’ tür, dünya bilim mirasının pirleri olan İbni Sina, Biruni, Cezeri, Harezmi’lerdir. Onların mirasçıları olan Aziz SANCAR, Selçuk BAYRAKTAR’ lardır.

Türk Milletini yaşatacak, millî ve manevi kültürü sonraki nesillere aktaracak bir kuvvet olarak gören Atatürk, sizlere” Ey yükselen yeni nesil istikbâl sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yüceltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz.” diyor. Tarihine sahip çıkmayan toplumlar ve ortak milli ülkülerini kaybeden milletler millet olma niteliklerini ergeç kaybederler. Bayrağa, İstiklâl Marşına, millî ve manevî değerlere, ülkenin bölünmezliğine karşı duyarlı olmalısınız. Bu duyarlılığımızı kaybettiğimiz gün Anadolu’daki milletler mezarlığında yerimizi almamız kaçınılmaz olacaktır.

Bu coğrafyada ayakta kalmak zordur.  Ayakta kalmak hamasetle olmaz. Dünyada söz sahibi olmanın yolu bilim, teknoloji, sanat ve kültürde söz sahibi olmaktan geçiyor. Gelecek planlarınızı bunun üzerine kurunuz. Böylece hem kendiniz, hem aileniz, hem de mensubu olduğunuz Türk milleti ayakta kalacaktır. Çünkü bu ülkenin en büyük zenginliği sizlersiniz. Bizim için çok değerli olduğunuzu bilin ve kendinizi önemseyin.

Bakın milli şarimiz Arif Nihat Asya ne diyor:

Delikanlım! işaret aldığın gün atandan!

Yürüyeceksin! Millet yürüyecek arkandan!

Sana selâm getirdim Ulubatlı Hasan’dan!

 

Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın;

Fâtih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın!

Sözlerime burada son verirken sevgili öğrencilerimizin mezuniyetlerini tebrik ediyor, Hafta sonu girecekleri yüksek öğretim kurumları sınavında başarılar diliyorum. Yolunuz bahtınız açık olsun. Allah yardımcınız olsun. Katılım sağlayan siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyor Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

 Öğrenci Velileri de Öğrenciler Kadar Heyecanlıydı; Anadolu Lisesi mezuniyet töreninde mezun olan öğrenciler Okul Bayrağını onları takip eden 3. sınıf öğrencilerine teslim ettiler.
Anadolu Lisesi 9 Sınıf, 16 Öğretmen ve İdareci Kadrosuyla 37 Öğrenci Mezun Etti Trabzon Şalpazarı Anadolu Lisesinde 9 sınıf 16 Öğretmen ve idareci kadrosuyla 2021-2022 eğitim öğretim yılında okul toplam öğrenci mevcudu 146 öğrenci mevcut. Bu toplam mevcut öğrencilerden 70 kız, 76 erkek öğrencinin 12. Sınıfta okuyan 12 kız, 25 erkek öğrenci olmak üzere toplam 37 öğrenci kep fırlatarak Okuldan mezuniyet coşkusunu yaşadılar. Şalpazarı Anadolu Lisesinden mezun olan öğrenci mezuniyet kütüğüne Okul birincisinin isim çakılmasın ardından Okuldan mezun olan 37 öğrenciye diplomaları takdim edildi.

Anadolu Lisesi Mezuniyet Pasta Kesimiyle program son buldu; Anadolu Lisesi 6. Dönem mezuniyet programı aşağıda şu şekilde belirlenmiştir. Saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması, Okul Müdür Kadir Özdemir’in konuşması, Şalpazarı Anadolu Lisesi mezun olan 37 öğrenci adına yapılan konuşa, Dereceye giren öğrencinin açıklanması, Okul birincisinin yaş kütüğüne plaket çakması, Okul birincisinin konuşması, flama devir teslim töreni, Mezuniyet yemini, mezuniyet sunumu, belgelerin verişinin akabinde toplu mezuniyet kep fırlatma merasimi yapıldı.
Anadolu Lisesi 6. Dönem mezuniyet kep fırlatma öncesinde mezun olan öğrencilerden 12. Sınıf öğrencisi Şafak Sakallıoğlu Okul Bayrağını 11. Sınıf öğrencisi Vefa Yılmaz teslim etti. Anadolu Lisesi Sancağını mezun olan öğrencilerden Zeynep Kuzu 11. Sınıf öğrencisi Zeynep İpel Çömez’e teslim etti.
Okul Birincisi Aslı Bayram, Okul 2.si Sedanur Köse ve Okul 3.sü Rabia Tokal  ve Okul 4. Berke Kemal Kabataş oldu Akabinde  bahçede mezuniyet coşkusu anısına kep fırlatıldı. Öğrenciler Okul Bahçesinde Kep Fırlatarak Aileleriyle Beraber Fotoğraf Karelerinde Yer Aldılar

Mezuniyete Hafızalarımıza Takılanlar

Şalpazarı Anadolu Lisesinde eğitim öğretim gören 2021-2022 dönem sonunda oğlumuzun da mezunları içinde bulunan  mezuniyet merasimine katıldık ancak bu mezuniyet merasiminde bazı aksaklıklar gözlerimize takıldı.

Ben aynı zamanda İlçe Yerel ve Ulusal basın olmam haricinde okuldan mezun olan Öğrenci velisi olarak hemen protokol sırası arkasında yerimi aldım. Okul Mezuniyet töreni İlçe Kaymakamının program yoğunluğundan dolayı biraz gecikmeli başladı. Ancak Okul Müdürü de protokol gelmeyince salondan ayrıldı salonda bulunan öğrenci velileri de tedirgin olmaya başladıklarından bende Müdür takiben dışarıya çıktım gecikmenin nedenini öğrendim. Ben aynı zamanda bir medya mensubu haricinde 7 öğretmen ağabeyi olarak Oğlumun mezuniyet Programına mümkün olduğunca düzgün bir şekilde Eşim ve Baba yarısı Annemi de alarak katılım sağladım.

Okul Müdür ya da Okul idarecilerinden birisi program salonu önünde Öğrenci velilerine protokol  gecikmesini anlatabilir ve mezun olacak olan öğrencilerinin 4 yıl önce Anadolu Lisesine kayıt oluşundan bu gün itibariyle mezuna kadar olan kısımları anlatabilir ve bir anda öğrenci velilerinin de daha ileriki dönemlerde okulun aile gibi sıcak olduğunu anlatabilirler diye içimden bir duygu bu böyle olamaz mı acaba dedi. Ancak Kaymakam Şahan gelene kadar programa katılanlar tanıdıklarıyla sohbet ettiler.

Bayrak ve Flama Teslimdeki 4 Kelimeyi Ezbere Okuyamadılar

Okul mezuniyet merasimi sonunda Okul Flama ve Bayrak teslimi yapılacak ancak topu topuna 4 ya da 6 kelime not şeklinde yazılmış onu da zar zor okudular. Salonda bulunan yaşlı annelerimiz daha iyi anımsadıklarına şahit olduk ilk defa duydukları kelimeleri.

Okuldan mezun olacak öğrencilerin mezuniyet yemini yapılacak dediler bizler hep beraber önümüzde bulunan konuşma kürsüsüne gelecek öğrenciler diye beklerken bir anda arkamızdan bir ses duyuldu ve önümde bulunan İlçe Kaymakamı ve Protokol ve daire amirleri geriye dönerek ne olduğunu anlamaya çalıştılar yine değişen olmadı. Nasrettin Hocanın bir eseri aklımıza takıldı bana ve protokole göre uygun olmadı.

Sonra mezun olan öğrenciler kalabalık olduğundan böyle uygulama yaptıklarını belirten idareciler. Bu sefer az önce söylenenlerin aksine okuldan mezun olan öğrencilerin her birinin ayrı bir müzikleri ve kendilerine ait öz deyiş tanıtımlarıyla kalabalık almaz öğrencileri dedikleri sahneye teker teker çağırmaya başladılar tabi bu arada öğrencilerin kendilerine has olarak müziklerinde bir karışıklık olduğunu belirtti sunumu yapan görevli öğretmen bunu biz bilmiyoruz anlatmasına gerek yoktu ancak bizde yanlışlık olduğunu anlamış olduk. Bin bir güçlükle evlatlarının başarılı bir öğrenci olarak Anadolu Lisesine gönderen Öğrenci velilerinin meraklı gözlerle acaba benim öğrencim buradan mezun olunca ne olmayı hedefliyor diye merakla beklediği anda sınıf mevcudunun yarıdan fazlasının seçtiği mesleğin Okulda eğitim gören öğrenciler arasında ve veliler arasında şaşkınlık yarattı. Doğrusunu isterseniz bende şaşırdım. Program sona erdi bahçede kep atma merasimi olacak dışarı çıkıyoruz dediklerinde Yanıma bir öğrenci velisi alarak yukarıda kaleme aldığım bazı soruları kendisine sordum ancak aldığım cevap beni tatmin etmedi o okuldan kep fırlatarak mezun olan öğrenciler Cumartesi ve Pazar günü imtihana giderek öğrencilerin nasıl bir başarılı olacağını siz düşünün.

Bu Haber Okundu
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

”Damla Projesi Gönüllüleri 561. Kadırga Yaylasında””Damla Projesi Gönüllüleri 561. Kadırga Yaylasında”Gümüşhane’de Gençlik ve Spor Bakanlığı...
”EMİRHAN 14 YAŞINDA 5 GÜNLÜK YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ””EMİRHAN 14 YAŞINDA 5 GÜNLÜK YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ”Trabzon’un Yomra ilçesinde 14 yaşındaki Emirhan Kerimoğlu yakalandığı...
”Caner 17 Yaşında Yaşam Mücadelesini Kaybetti””Caner 17 Yaşında Yaşam Mücadelesini Kaybetti”Trabzon Akçaabat’ta Denize Giren Genç...
”Zeynep İrem 15 Yaşında Kalbine Yenildi””Zeynep İrem 15 Yaşında Kalbine Yenildi”Trabzon Uzungöl’lü Zeynep İrem Aygün...

eczane
  • Anket

    • Şuan bir anket mevcut değildir.