”Su Değirmenleri Tarihe Karışıyor” | …ŞALPAZARI SES… SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com…
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

" RADYO AĞASAR " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”Su Değirmenleri Tarihe Karışıyor”
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

 

 

Su Değirmenleri gelişen teknoloji nedeni ile son yıllarda  halkımız tarafından pek ilgi görmez oldu. Su ile çalışan un değirmenlerimiz den Doğu Karadeniz Bölgemizde hala kullanılmaktadır.

 

 

Gelişen teknoloji ile beraber su değirmenleri artık eskisi gibi daha rağbet görmez oldu. Doğu Karadeniz Bölgemizde hala  tarihe tanıklık etmeye gayret gösteriyorlar. Derelerin gür akan çağlayanların bir bentten aşağı akıtılarak  kanalın ucuna su toplaması ile oluşturulan  bir göletin toplanmasını sağlanan su havzasından aşağı akıtılan suyun  devamına kara taştan el emeği ile işlenerek yapılan kara taşın  mısır ve benzerlerinin öğütülmesini sağlamak için yapılan bir tür değirmendir.

 

 

Her akan  derelerin kenarına derme çatma bir şekilde kurulan  barakanın altına Kara taştan yapılan değirmen taşının su şırıltısını çıkardığı  kocaman çarkların dönmesi ile   değirmen denen barakada üst üste yığılmış olan  mısır, buğday  çavdar çuvalları un yapılması için değirmen de sıralarını beklerler.

 

 

Artık Unutuluyor

Geçmişte su değirmenleri ile iki yassı taş arasında  ezilen mısır ve buğdayların tanelerinden elde etmeyi başaran günümüzde insanlarımız un ve benzerinin fabrikalarda üretilmesi ile beraber daha değirmene rağbet kalmadı.

 

 

Tabi bu   su değirmencilik mesleği de diğer bazı meslekler gibi  rağbet görmez oldu halkımız hazır yiyeceklere yöneldiler.

 

 

Tarihi Değirmenimize Sahip Çıkamıyoruz

 

Asırlardan beri günümüze kadar  uzanan bu zaman diliminde her yörede üreticilerin üretmiş oldukları tahıllarını kendilerine en yakın su değirmenlerinde un haline dönüştürülmesini sağlayarak ekmek ihtiyaçlarını böylelikle çözüme ulaştırıyorlardı.

 

Teknoloji ilerledi alım gücü arttı eskiden olduğu gibi köyde mısır ve benzeri ekimi yapan kalmadı köylerimizde artık gençlerin yerine yaşlı köy bekçileri görevini yapan aile büyüklerimiz kaldı.

 

Ağasar Dersi Üzerinde Bulunan  Tarihi Su Değirmenleri Kapandı

Doğu Karadeniz Bölgemiz genelinde su değirmenlerinin yaygın olduğu bölgelerden birisi de dillere destan adına türküler bestelenmiş olan Sis Dağı eteklerinden akarak kar sularını AĞASAR Deresine bırakması ile beraber bu dere yataklarındaki azgın suların akarlarına bir sürü su değirmeni yapılmıştı ancak bunların kimi bakımsızlıktan kimi işletecek eleman bulamamaktan bir bir kapandı son bir tanesi olan Şalpazarı Beşikdüzü Karayolu üzerinde bulunan adını da ermiş alim olan Cürruğu Hocadan alınan değirmem de bakımsızlıktan kapanınca halkımız artık mısırlarını öğütebilecek su değirmenleri bulamaz hale geldi.

 

Yaz mevsiminde dillere destan deremiz de küresel ısınmadan nasibini alıyor. Şalpazarı İlçemize bağlı Köy muhtarlarının girişimleri sonucunda hayırsever vatandaşlar tarafından düzenlen su değirmenleri artık parmak ile gösterilecek kadar azaldı .

1458766_10202615809826849_18517891_n

 

 

 

 

 

Bu video 510.043 kez izlendi
Benzer Videolar
Yukarı Geri Ana Sayfa