ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri

" MERCAN FM " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”Güneşe lamba yakan Adam”
”Güneşe lamba yakan Adam”
“ Bir görüntü yönetmeni olarak, fotoğraf direktörünün görevinin öncelikle kartpostal çekmek, güzel peyzajlar sergilemek, oyuncuyu güzel çıkarmak ve doğayı yüceltmek olmadığına inandım. Görev doğru görüntüyü arayıp bulmaktır. Bir fotoğrafın ruhuna...
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri

“ Bir görüntü yönetmeni olarak, fotoğraf direktörünün görevinin öncelikle kartpostal çekmek, güzel peyzajlar sergilemek, oyuncuyu güzel çıkarmak ve doğayı yüceltmek olmadığına inandım. Görev doğru görüntüyü arayıp bulmaktır.

Bir fotoğrafın ruhuna ulaşmanın en etkili yolu ışık ve gölgedir. Işıkla yaratılan kare içindeki gölgeler fotoğrafın hikâyesini kendine has harflerle dile döker. Göz alır, beyne verir; beyin duyguları etkiler.”

Geçen ay kaybettiğimiz Türk sinemasının Trabzonlu usta görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı böyle anlatırdı ışık ve gölgenin dansını.

1949’da Trabzon’da doğan Çakmakçı çok küçük yaşta İstanbul’a gitti. On altı yaşında fotoğrafçı asistanı olarak Yeşilçam’ın içine girdi. Bu girişin hikâyesini anlatırken hep heyecan duyardı.

“On yedi yaşındaydım. Sertaç Karan ağabeyimiz o zamanlar profesyonel futbolcuydu. Beyoğlu Spor’da oynuyordu. Ben de Çırçır amatör kümede oynuyordum. Beni futbol oynamak için İnönü Stadı’na çağırdı. Saati söyledi, gittim, kapıdan içeriye aldı beni. Zemin kattaki soyunma odasına indim. Çok kalabalık, göz gözü görmüyordu. Sertaç abi ‘bana, bir yer bul, soyun üstünü değiş gel.’ dedi. Bir yer buldum. Giyinmeye çalışıyorum, kafamı kaldıracak halim yok. Sonra yanımdaki bir ses, ‘genç, konç bağından fazla var mı?’ dedi. O an Orhan Günşiray’la göz göze geldik. Çocukluk kahramanımla konuşuyordum. Aklımın ucundan geçmezdi orada onunla karşılaşacağım. Uzattığım konç bağını aldı, teşekkür etti. Sonra yavaş yavaş etrafa bakmaya başladım. Sahaya indim. Çocukluk kahramanlarımın hepsi sahadaydı. Tanju Gürsu, Öztürk Serengil, Fikret Hakan, Murat Soydan, Bilal İnci gibi isimler bir aradaydı. Hayatımın en mutlu günüydü belki de.

Mesleğinin icracılarına bu kadar yakından temas eden Aytekin Çakmakçı dönemin en ünlü görüntü yönetmeni Kriton İlyadis’in asistanlığını yaptı bir süre. 1960′ lı yıllarda Türk sinemasında Rönesans gerçekleştirenlerin büyük çoğunluğu, mesleği gayrimüslim ustalardan öğrendi. Kriton İlyadis bu dönemin en usta görüntü yönetmeniydi.

Bir Millet Uyanıyor filminde, Çakmakçı, ustanın asistanlığını yaptı. Hayatını sinemaya adayan Aytekin Çakmakçı ustalık döneminde birçok bilinen filmin görüntü yönetmenliğini yaptı. Altın Portakal ve Altın Koza Film Ödülleri’nde, ödül alarak, kendine has tekniğiyle, Türk sinemasında haklı bir yer edindi. Muhsin Bey adlı kült filmi onun başarılı filmlerinden sadece biridir.

Görüntü yönetmenin işçiliği, seyircinin çok dikkatini çekmez. Ya da seyirci bu filmin görüntü yönetmeni kimdir diye düşünmez. Oyuncuları tanır. Sinemayla biraz ilgiliyse yönetmenleri, az buçuk edebiyat tutkunuysa filmin uyarlandığı edebiyat eserlerini tanır.

Görüntü yönetmenlerini tanımaz. Halbuki filmin görselliğini ortaya koyan görüntü yönetmeni bir filmin yapı taşıdır. İyi bir filmin olmazsa olmazıdır!

Yaptığı yüzlerce filmin gölgesinde kalmış bir efsanedir Aytekin Çakmakçı. Son yıllarını Trabzon’un Faroz semtinde geçiren bu güzel adam, doğduğu bu güzel şehrin insanlarına sinemayı sevdirmek ve yeni sinemacılar yetiştirmek için yorgun bedenine rağmen defalarca kurslar ve eğitimler verdi. Değerini sen gittikten sonra anladığımız için üzgünüz. Bize kattığın yeni değerler için sonsuz teşekkürler…

Işığın hiç sönmesin sevgili ustam!..

Bu Haber Okundu
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

”Damla Projesi Gönüllüleri 561. Kadırga Yaylasında””Damla Projesi Gönüllüleri 561. Kadırga Yaylasında”Gümüşhane’de Gençlik ve Spor Bakanlığı...
”EMİRHAN 14 YAŞINDA 5 GÜNLÜK YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ””EMİRHAN 14 YAŞINDA 5 GÜNLÜK YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ”Trabzon’un Yomra ilçesinde 14 yaşındaki Emirhan Kerimoğlu yakalandığı...
”Caner 17 Yaşında Yaşam Mücadelesini Kaybetti””Caner 17 Yaşında Yaşam Mücadelesini Kaybetti”Trabzon Akçaabat’ta Denize Giren Genç...
”Zeynep İrem 15 Yaşında Kalbine Yenildi””Zeynep İrem 15 Yaşında Kalbine Yenildi”Trabzon Uzungöl’lü Zeynep İrem Aygün...

eczane
  • Anket

    • Şuan bir anket mevcut değildir.