...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

" MERCAN FM " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”Ağasarlı Yaylacılar Yayla Yollarında”

 

Ağasarlı Yaylacılar Yayla Yollarında;Trabzon Şalpazarı İlçesine bağlı bulunan mahalle sakinleri tarafından asırlar boyu Haziran ayının ikinci haftası yaklaşırken konaklamak için Obalara çıkış tarihleri İlçe Kaymakamlığı tarafından anonslara yaylacılara duyurulur.

Trabzon Şalpazarı Kaymakamlığı tarafından 2020 yılında Kadırga yaylası ve çevre Obalara  gidecek olan yayla göçerlerin Obalara çıkış tarihlerini belirlemesinin ardından hafta içi ve hafta  sonu sabahın erken saatlerinde yaylacılar Obalarına doğru yola çıktılar.

Koronovirüs Covit19  yaylayı Cazip Hale Getirdi;Yurdumuzda da Dünyada olduğu salgın olarak mücadele ettiğimiz Koronovirüs Covit19 nedeniyle  peyder pey olarak alınan önlemlere istinaden son zamanlarda yaylacılık cazip hale gelmeye başladı. Nedeni ise Covit 19 hastalığından dolayı İlçe sakinleri yaylara çıkarak doğal ürünleriyle beslenme sağlayarak hastalık korkusu yaşamamak için adeta ilgisizlikten ölmeye yüz tutmaya başlayan yaylacılık hastalıklardan korunmak adına cazip hale geldi.

Yaylacılara Hava Muhalefeti Zor Anlar Yaşattı;Yurdumuz genelinde olduğu gibi Bölgemizde de etkili olan yüksek hava sıcaklarının ardından birden ısı düşmeleri yaşandı. Yaylaya giden göçerlerin küçük ve büyükbaş sürülerini süsleyerek yayla yolunda ilerledikleri sırada şiddetli yağmur, zaman zaman fındık büyüklüğünde dolu derken yıldırım düşmesi sonucunda yaylaya gitmek için süslediği ineklerinden bir tanesi telef olan  sürü sahipleri de oldu.

Şalpazarı Yaylacılarının Yayla Sevdası Başka Olur;Trabzon Şalpazarı İlçesinde asırlardan beri günümüze kadar yayla geleneği bir başka olur. Yaylaya gidecek olan küçük ve büyükbaş sürülerin sahipleri sürülerini adeta bir genç kız gelin olurcasına süslerler ve kendileri de yöresel ‘’Ağasar Kıyafetini’’ giyerek yöreye özgü sırt çantasını da sırtına taktıkları beyaz sepetlerle beraber yayla yoluna düşerlerdi. Ulaşım kolaylaştı daha eskisi gibi yürüyerek yaylaya gidişin azaldığı bu günlerde eski kültür  gelenek Covit19 hastalığından dolayı yaylacılığı cazip hale getirdi yine o eskisi gibi süslenerek yaylanın yolu tutuldu.

Artık Yaylacılar Sosyal Medyayla Yürüyorlar;Şalpazarılı yaylacıların gelin gibi süsledikleri hayvanlarıyla beraber çan, kelek ve zil eşliğinde maniler söyleyerek yol aldıkları yayla yoluna şimdi ise sosyal medyadan canlı olarak yolcuklarını paylaşarak ilerledikleri kısımlarından canlı paylaşım sayfalarından kartpostal eşliğinde fotoğraf karesi paylaşarak akabinde de cep telefonu üzerinden Yöreye özgü müzikleri dinleyerek Yaylalara doğru ilerleyerek konaklayacakları obalarına çıktılar.

Çeyiz Parası, Okul Parası Kazanılacak;Obalarına varan yaylacılar yaz boyu bu obalarında konaklayacaklar. Obalarında hayvanlarından elde ettikleri süt, Peynir yöreye özgü tereyağı gibi süt ürünlerini üreterek bu yıl 559. Defa geleneksel Kadırga yayla şenliğine ev sahipliği yapacak Kadırga Yaylasında ürünlerini satarak evlenecek olan genç kızların hayalindeki  çeyizle alınacak, Okula gidecek olan Öğrencilerin harçlıkları çıkarılarak eksiklerin giderilmesi için para biriktirilecek kısacası ömür ve yaşam sürdüğü müddetçe umutların tükenmemsi için evde huzur bozulmamsı için yaylacıların bir kısmı okulların açılma tarihi Eylül ayı bir kısmı da İl Valiliği tarafından belirlenen yayladan dönüş tarihine kadar obalarında kalacaklar. Ardından Güle oyna gittikleri huzurlu yolculuk bu sefer üzüntülü bir şekilde dönüşe geçilerek geri gelecek ve bir dahaki Yaylaya gitme hayali sürüp gidecek.

 

 

 

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

  Ağasarlı Yaylacılar Yayla Yollarında;Trabzon Şalpazarı İlçesine bağlı bulunan mahalle sakinleri tarafından asırlar boyu Haziran ayının ikinci haftası yaklaşırken konaklamak için Obalara çıkış tarihleri İlçe Kaymakamlığı tarafından anonslara yaylacılara duyurulur. Trabzon Şalpazarı Kaymakamlığı tarafından 2020 yılında Kadırga yaylası ve çevre Obalara  gidecek olan yayla göçerlerin Obalara çıkış tarihlerini belirlemesinin ardından hafta içi ve hafta  sonu […]

Bu Haber 3.319 kez Okundu
Benzer Galeriler
Yukarı Geri Ana Sayfa