...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

" MERCAN FM " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”Eskala Yaylası Köye Dönüşüyor”
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

TRABZON;Şalpazarı’na bağlı Dorukkiriş, Doğancı, Sayvançatak, Çamlıca ve Sinlice mahalleleriyle Tonya’nın Çayıriçi mahallesinden gidenlerin obası olan Eskala yaylasında 19 Ekim 2019 günü fidan dikme şenliği düzenlenerek yoğun yağmur altında 1000 kişilik katılımla gerçekleşti. Eskala Yaylası fidan dikim şenliğinde bilgilendirme konuşmasında bulunan Hilmi Türkmen’e  programı takip eden haber editörünün Başkanım Eskala Yaylası köyemi dönüşüyor sorusuna Başkan Türkmen evet yaylalarımıza bu diktiğimiz fidanlar sayesinde 2 ay kalmayacağız peyder pey olarak 3, 6, 8 ve 10 ay kalınacak  hale gelecek dedi.

Fidan Dikimi Şenliği Geçikince Yaymur İzdihamı Yaşandı

 Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in öncülüğünde Üsküdar Belediyesi, Şalpazarı Dernekler Federasyonu, Dorukkiriş Köylüleri Derneği ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın işbirliğiyle organize edilen. Eskala yaylası fidan dikimi için gerek İstanbul’dan gerek Şalpazarı genelinden gelen katılımcıların saat 11.00 da başlayacağını söylemelerine karşın Fidan dikimi öncülüğünü yapan Av. Hilmi Türkmen’in gelişinin bazı nedenlerden dolayı geçikmesiyle beraber Türkmen Öğle namazın kılınmasının ardından geldiği Eskala Yaylasında aşırı bir şekilde yayğan yağmur fidan dikim şenliğine katılanların moralalini biraz bozdu ancak Yayla havası ilerleyen saatlerde yağmur yerini güneşe bıraktı

Yaylalarımız Bize Emanet 

Trabzon Şalpazarıulı Hemşehrimiz İstanbul Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, yaylaları ağaçlandırmayı hedeflediklerini belirterek, “Yaylalarımız için önemli bir gün. Burada bulunan hemşehrilerimizin çoğu çeşitli illerden ve hatta yurt dışından geldi. 19 Ekim fidan dikme şenliği adı altında hemşehrilerimizle burada buluştuk. Ben de İstanbul’dan geldim. 10 bin adet fidan hazırladık. Orman Bakanlığımız ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz ile birlikte Üsküdar Belediyesi sponsorluğunda paydaşlarımızla bir araya geldik. Bütün bu yaylaları hemşehrilerimizle birlikte ağaçlandıracağız. Tam da fidan dikme mevsimi. Allah’ta güzel bir yağmur indirdi. Fidanların dibine can suyu inecek. Yaylalarımız bize emanet” dedi.

 

Başkanlar Fidan Diktiler

Trazbzon Şalpazarı Eskala yaylasında Üsküdar Belediye Başkanı Türkmen’in öncülüğünde yapılan fidan dikim kapsamında yöre halkına dikmeleri için yaylalarda yetişebilleceği tespit edilen akçaağaç, huş, sarıçam ve karayemiş türünden oluşan fidanlar dağıtıldı. Eskala Yaylasına dikilecek fidan dağıtımında kısa süreli dağıtım izdihamı yaşandı.Fidan dikim şenliğe katılan Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız ve Üsküdar Belediye Başkanı   Hilmi Türkmen de fidan dikiminde bulundular.

 

 

 

Yaylalarımız Acaba Köymü Oluyor Sözüne Türkmen Evet Dedi

Eskala Yaylası fidan dikim şenliğinde bilgilendirme proğramında konuşan Şalpazarının değeri Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e görüntü alan muhabirin Başkanım Eskala Yaylası Köyemi dönüşüyor sorusu sorması üzerine Türkmen evet bu diktiğimiz fidanların yetişmesiyle  konakladığımız yaylalarda kalma süremiz 3 aydan 6 aya 8  ve 10 aya çıkacak dedi. Muhabirin ikinci sorusu ise Cumhurbaşkanı tarafından çıkartılan imar affındaki yayla evlerininde yaşanılır şeklimi olocak sorusuna da Başkan Türkmen evet cevabını verdi.

Yöre Halkı Duyarlı 

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız da, yöre halkının doğaya saygılı olduğunu söyleyerek, “Görüldüğü üzere yaylamızda ağaç yetişmemektedir. 10 bin tane fidanı bugün buraya getirdik. Bunları burada bulunan halkımıza dağıttık. Şimdi buradaki insanlar aldıkları bu fidanları buralara dikecekler. Yaylalarımızı ağaçlandırıp, atalarımızın bize yurt yaptığı bu cennet yaylalarımızı daha da güzelleştirmek adına böyle bir organizasyon yaptık. Yöre halkı da ilgi gösterdi” diye konuştu.

.

İstanbul’dan otobüs kaldırıldı

 

Eskala Yaylası fidan dikim şenliğine Üsküdar Belediyesine ait küçük 4 Otobüslarden oluşan tahmini 150 Şalpazarılı hemşehriler Başkan Türkmenin yanında bulunarak destekte bulundular.

 

Yöresel Keşkek Dağıtımında İzdiham Yaşandı

Eskala Yaylası fidan dikim şenliğine katılan misafirlere dağıtılması için hazırlanan yöresel damak tadı keşkek ikramında adeta bir tabak keşkek alabilmek için halk birbirlerini ezdi.

Kaymakam Öztürk  Yöresel Tat Keşkek’i Beğendi

 

Şalpazarı Kaymaakmalığına vekalet eden Beşikdüzü Kaymakamı Şakir Öner Öztürk’te Eskala fidan dikimindeki yöresel damak tadı keşkek ikramından ilk defa tatmasına karşın çok güzel diyerek beğendiğini belirtti.

 

Haberin videosu yayına hazırlanıyor

Bu video 2.040 kez izlendi
Benzer Videolar
Yukarı Geri Ana Sayfa