‘’Ulaşım Kolaylaştı, Bayram Bitti’’ | …ŞALPAZARI SES… SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com…
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

" RADYO AĞASAR " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
‘’Ulaşım Kolaylaştı, Bayram Bitti’’
‘’Ulaşım Kolaylaştı, Bayram Bitti’’
Yurdumuzda  halkımız tarafından coşkuyla kutladığımız Dini Bayramlarımız olan Ramazan ve Kurban Bayramındaki coşku anlatılmaz yaşanır.   2019 Yılının ikinci dini bayramı olan kurban bayramı namazı için mahalle sakinlerinin Diyanet tarafından...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

Yurdumuzda  halkımız tarafından coşkuyla kutladığımız Dini Bayramlarımız olan Ramazan ve Kurban Bayramındaki coşku anlatılmaz yaşanır.

 

2019 Yılının ikinci dini bayramı olan kurban bayramı namazı için mahalle sakinlerinin Diyanet tarafından belirlenen Bayram namazı saatlerine göre vatandaşlarımız sabahın erken saatlerinde yataklarından kalkıp çoluk çocuk genç yaşlı demeden günümüze kadar geleneklerini yaşatmayı başarmışlar.

’Doğamızı Koruyalım’’

Kurban Bayramının telaşı bir başka olur Ramazan Bayramı gibi daha çok eş dost hısım akraba ziyaretin yerine kurban kesiminden dolayı daha başka bir tatlı uğraş telaşına düşülür.

Kesilen kurbanlık hayvanlarımızın atık kısımlarını gelişi güzel olarak doğayı kirletecek alanlarda bırakmamaya özen gösterelim.

Bayramlaşmanın ardından Yayla mevsimi olmasıyla Dağları ve Doğayı gezmek isteyen dostlarımız olacak buradan o değerli dostlarımıza bir duyuru da bulunmak istiyoruz.

 Geleceğimizin Dünyasının oksijen depolarını koruyalım gelişi güzel olarak doğada piknikler yaparak yangın çıkmasına çöp kaleleri oluşmasına sebep vermeyelim.

 İlçe merkezlerinde aldığımız gıda ve buna benzer  malzemeleri nasıl bir saklama poşetleri içinde alıyorsak onları yine ihtiyaçlarımızı kullandıktan sonra aynı şekilde çöp ve benzeri toplama merkezlerinin bulunduğu alanlara bırakarak görevlilerin oradan almalarını sağlayarak etrafa saçılmasına sebep olmayalım.

 

 

Akçiriş’te Bayram Namazı Çıkışı Kısa Bayramlaşma

 

Trabzon’un Şalpazarı İlçesi’ne bağlı Akçiriş mahallesinde diğer mahalle camilerinde olduğu gibi Cami çıkışı toplu bayramlaşmanın adından Mezarlıkta ebediyete intikal eden büyükleri adına  Camide görevli İmam Kuran’ı Kerim okuyarak toplu dualar yapılmasıyla   dağılmalar başlar.

 

‘’Bayramların Eski Tadı Kalmadı’’

 

İçinde bulunduğumuz adından da anlaşıldığı gibi Teknoloji çağı, ya da milenyum çağı ne dersen de dostlarımız hepimizin başında bir sıkıntıdır günümüz gençleri eski bayramları bilmiyor eskiye dönüş bir özenti olmadan yaşam süreci devam ediyor.

 

Geçmiş Bayramlarımızda Mahalle merkezinde bulunan camiinin olduğu yere ulaşım aracı olmasa bile Bayramların önemini bilenle sabah  şafak vakti olmadan mahallenin bir ucundan diğerine ellerinde fener ve sopalarla Bayramlaşacakları camiye ulaşmak adına gayret gösterirlerdi.

 

Bayram namazını Mahallelerin merkezindeki camide kılabilmek adına evlerinden getirdikleri seccadeleri  mevsimin şartlarına aldırmadan  cami civarına sererek birlikte Bayram namazını kılmayı başarırlardı nerede o eski bayramları kutlayan halk artık bunlarda tarih oldu.

 

‘’Ulaşım Kolaylaştı, Bayram Bitti’’

 

Günümüz şartlarında yaşantılarımızda gözle görülür derecede iyileşme oluştu artık  geçmişte durumu müsait olanlar yük taşımada kullanılan (Deve ve At , Katır )  alırlardı şimdi ise ulaşım aracı olan toplu taşıtlardan alınıyor bunların alınmasıyla da yaşamımızın bir parçası olan toplu Bayramlaşmada bulunmak adına artık her hangi bir camide Bayram namazını idrak etmeye çalışılıyor.

 

‘’Nerde Kaldı O Eski Bayramlar’’

 

Geçmişten günümüze kadar köy odalarında köy büyükleri tarafından anlatılan  eski bayramları bizlerde yaşatıp gelen genç nesillere evlatlarımıza bayramı yaşayarak yaşatmalıyız. Ancak yaşatamıyoruz günüm gençleri Teknolojinin esiri olmuşlar.

 

 ‘’Gençlerimiz Teknolojinin Esiri Olmuşlar’’

Dedik ya eski Bayramları ve günümüze kadar gelen kültürümüzü yaşatamıyoruz. Yeni  nesiller  diye adlandırılan günümüz gençleri ellerinde kullandıkları Teknolojinin bağımlısı olmuşlar hiçbir şeyden habersiz onunla oyalanıyorlar.

 

Kimseye saygı yok araştırma , geliştirme yok umursamazlık almış başını gidiyor şöyle dönüp geriye bakmak geliyor insanın o yokluk günlerini ancak yakalamak mümkün olmuyor.

‘’Bir Başka Yazı da Buluşmak Üzere’’

 

Değerli Okuyucularımız bir başka yazıda buluşmak üzere.Bayram yazımı siz saygı değer Şalpazarı ses okuyucuları adına derlemeye çalıştık bilmeden siz değerli dostlarımızı kıracak  bir şey yapmış ise af ola bütün İslam Aleminin  Kurban Bayramını kutluyorum

Bu Haber 13.675 kez Okundu
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
Çıtlaklı Cami İnşaatı BaşladıÇıtlaklı Cami İnşaatı BaşladıBeşikdüzü İlçemize bağlı Çıtlaklı Mahallesi Merkez Camii inşaatı...
”Şalpazarı’lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi Etti””Şalpazarı’lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi Etti”''Şalpazarı'lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi...
”Ofsayta Hiç Düşmedik””Ofsayta Hiç Düşmedik”Trabzon’un merkez İlçesiyle beraber toplam 18 İlçesinden tek...
Dağlıca İmamı Göreve BaşladıDağlıca İmamı Göreve BaşladıŞalpazarı İlçemiz Geyikli mahalle sakinlerinden olan Din görevlisi...
”İstişare toplantısı (mı)?””İstişare toplantısı (mı)?”Dün akşam Üsküdar Belediyesi’ne ait Valide Sultan Gemisi...
”ŞİHD Eğitim Konferansında Buluştu””ŞİHD Eğitim Konferansında Buluştu”''ŞİHD Eğitim Konferansında Buluştu'' TRABZON; ŞİHD Eğitim Konferansında Buluştu.Şalpazarı...
”ŞALFED;Yeni Yönetimi İlk İstişare Toplantısını Yaptı””ŞALFED;Yeni Yönetimi İlk İstişare Toplantısını Yaptı”TRABZON; Trabzon Şalpazarı İlçesine bağlı mahallerin derneklerinin merkezin...
”KÜLTÜRÜMÜZÜN BİR PARÇASI DÜĞÜNLERİMİZ””KÜLTÜRÜMÜZÜN BİR PARÇASI DÜĞÜNLERİMİZ”Milletleri millet yapan ona ait olan kültürüdür. Bu...
”Kız Kardeşim Eğitim TIR’ı Trabzonlu Kadınlarla Buluştu””Kız Kardeşim Eğitim TIR’ı Trabzonlu Kadınlarla Buluştu”''Kız Kardeşim Eğitim TIR’ı Trabzonlu Kadınlarla Buluştu''Türkiye Odalar...

TRT Spor Haberler

  • Anket

    • Şuan bir anket mevcut değildir.