”VATANDAŞ TEMO KAPILARINDA EZİYET YAŞAMASIN” | …ŞALPAZARI SES… SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com…
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

" RADYO AĞASAR " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”VATANDAŞ TEMO KAPILARINDA EZİYET YAŞAMASIN”
”VATANDAŞ TEMO KAPILARINDA EZİYET YAŞAMASIN”
Ben hem gazeteci hem de fındık çiftçisiyim. Son 45 yıl fındıkta yaşananları hatırlarım. Bir zaman bir kilo fındık, 1.5, 2 kilo zeytin alırdı. Şimdi ise yenecek bir kilo zeytin almıyor....
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

Ben hem gazeteci hem de fındık çiftçisiyim. Son 45 yıl fındıkta yaşananları hatırlarım. Bir zaman bir kilo fındık, 1.5, 2 kilo zeytin alırdı. Şimdi ise yenecek bir kilo zeytin almıyor.

Fındık fiyatı 17 TL olarak açıklandı diye fındık çiftçisi seviniyor. Ben bu fiyatı az bulanlardanım. Maliyeti 12 lirayı bulan fındıkta kilo başına o da 17 liraya satabilirse 5 lira kar kalacak. Bu da bir ton fındıkta 5 bin lira kar demek. Bu üreticiye yetmez. Onun için az buluyorum. Ben cebime girecek kârâ bakarım 17 liraya değil.

Hükümet zamanında Fiskobirlik ile seçim yüzünden inatlaşmasaydı, bugün fındığa 25 liranın üzerinde fiyat verilir olacaktı. Her yıl Fiskobirlik’in verdiği fiyat artışı bu yıl bu rakama ulaşacağını gösteriyordu. Onun için bu fiyatı az buluyorum.

 

Benim bu konuda yıllarca söylediğim bir şey vardı. Fındık fiyatı hesaplanırken bir tonu bir asgari ücret alanın yıllık maaş toplamına eşit olmalı. Bu rakam ilkkez bu yıl yakalandı. Bu acıdan fiyat mutlu edici değil.

 

Şimdi TEMO bu fiyat üzerinden alırken, çok basit sebeplerle geri çevrilen fındıkları tüccar kaç liraya alacak? Bir başka deyişle tüccar piyasayı kaç liradan açacak? Üretici için bu da çok önemli. Herkes TEMO’ya fındık satamıyor. Üreticiden tüccar 13-14 liraya alırsa yine üretici perişan olacak.

 

Geçen yıl fındığımı TEMO’ya sattım. Beşikdüzü TEMO alım yerlerinde çalışan eksperlerin Karadenizli olmadıklarını gördüm. Adam Muş’tan gelmiş Beşikdüzü’nde fındık alıyor. Bu adam fındıktan ne anlar. Anlatmayla bu iş olmaz. Adam uygulamanın içinden gelecek. Karadeniz’den görevlendirilecek memur mu kalmadı da Muş’tan görevlendirme yapılıyor?

 

Alım yerine vatandaş 50 çuval getirmişse randıman almak için 50 çuvalı da açtırıyor. Sonuçta fındığı beğenmediği zaman 50 çuvalın ağzının dikilip geri gitmesi lazım. Üretici böyle bir şeyle karşılaşacağını bilmediği için yanında çuvalları dikmek için çuvaldızı yok. Diktirse araba bulacak. Araba buldu bu kez kim arabaya yükleyecek?

 

Bütün bunlar hep vatandaşa eziyet. Bu durumu yaşayan biri bırakın TEMO’ya fındık vermeyi kapısından bile geçmeyi düşünmez. Ne gerek var 50 çuvalı da açmaya. Atlatmalı beş çuval belirle onlardan randımanı al. Adam fındıkçı olmadığından bu iş böyle oluyor. Bu da vatandaşa eziyet olarak yansıyor.

 

Bir diğer konu tombul fındığın içinde hatırladığım Fiskobirlik yüzde beş sivri olabilir derdi. TEMO ise iki tane bulsa bu fındığı alamam ya da sivri fiyatına alırım işine gelirse diyor. Fındığın içinde bir iki tane sivri çıkmaması çok zor. Fındıkçı olmadığı için bu kararı veriyor. Yetkililerin bundan haberi var mı? Tonlarca fındık iki sivri fındığı çıktı diye TEMO kapısından geri dönüyor. Kimin yüzünden? İşi bilmeyen eksprin yüzünden!

 

Şimdi ben Adana’ya pamuk almakla görevlendirilsem ne anlarım pamuğun hangisi daha kaliteli hangisi kalitesiz . Onun için Karadenizli olmayan, fındığı tanımayan eksperlerle bu iş olmaz. Aynı zulüm TEMO kapılarında bu yıl yaşanmasın istiyoruz. Fındığı bilen insanlara bu görev verilsin.

 

Fındığı ilkkez Trabzon’da gören insan fındık alıyor.Olmaz böyle şey! Üstelik bize bu işi öğretmeye de kalkıyor. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Ben bir daha TEMO’ya fındık vermeyi düşünmüyorum.

 

Fındık fiyatında istikrar olmalı. Eskisi gibi devlet ile tüccar arasında fark olmamalı. Yoksa açıklanan fiyattan çok az insan yararlanır.

 

Bir diğer konu, özellikle bölgemizde fındıkta bir hastalık oluştu. Fındık dalları kuruyor, fındıklıklar sönüyor. Yeni dikilen fındıklar bile büyümüyor artık. Bu gidişle 40 yıl sonra fındığın yüzde 60 kurur.

 

Bunu yeniden dikme imkanı köylerimizde ancak yüzde beşinin var. Dediğim gibi yeni diksen dahi büyüyüp dala dönüşmüyor. Bir, bir buçuk metre büyüdü mü dala dönüşüyor. Neden böyle olmaya başladı? Neden fındık dalları son on yıldır kuruyor? Tarım müdürlüklerinin bu konuyu araştırılması gerekir.

 

Sonuç olarak fındığın geleceği karanlık! Her yıl geri gidiyor. Kesilen dalların yerine yeni dal büyümüyor. Önlem alınmazsa bu gidişle fındık Karadeniz’de bitecek gibi görünüyor.

Bu Haber 2.002 kez Okundu
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
”Şalpazarı’lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi Etti””Şalpazarı’lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi Etti”''Şalpazarı'lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi...
Dağlıca İmamı Göreve BaşladıDağlıca İmamı Göreve BaşladıŞalpazarı İlçemiz Geyikli mahalle sakinlerinden olan Din görevlisi...
”BGC’den Başkanlara Ziyaret İkinci Bölümle  Devam Ediyor””BGC’den Başkanlara Ziyaret İkinci Bölümle Devam Ediyor”Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu 31 Mart yerel...
”Erikbeli Dağ Tesisleri Temeli Atıldı””Erikbeli Dağ Tesisleri Temeli Atıldı”Trabzon’un Tonya ilçesi Erikbeli Yaylası’nda İşadamı Atilla Ataman’ın...
”Ağasar’ın Şoför Fatma Ablası””Ağasar’ın Şoför Fatma Ablası”’Ağasar’ yöresinin 52 yaşındaki şoför Fatma Ablası 4...
”Uluslararası Yarışmalarda Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi””Uluslararası Yarışmalarda Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi”TRABZON;Şalpazarı Anadolu Lisesi Öğrencisi Onur Yılmaz İtalya da...
”Bu Mu  Erkan  Ocaklı  Sevginiz?””Bu Mu Erkan Ocaklı Sevginiz?”Karadeniz müziğinin güneşi Erkan Ocaklı, ölümünün 11.yılında Trabzon’da...

TRT Spor Haberler

  • Anket

    • Şuan bir anket mevcut değildir.