”558.Kadırga Yayla Şenliği 19 Temmuz 2019 Cuma Günü Yapıldı” | …ŞALPAZARI SES… SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com…
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

" RADYO AĞASAR " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”558.Kadırga Yayla Şenliği 19 Temmuz 2019 Cuma Günü Yapıldı”

Fatih  Sultan Mehmet Han tarafından bundan 558 yıl önce atını bağladığı 1800 rakımlı yere açık cami yapılmasının ardından bu gelenek geçmişten günümüze kadar süre gelerek her geçen gün artan bir kalabalıkla coşkulu kutlamalara sahne olmaya devam ediyor Kadırga Yaylası.

558.Kadırga Şenliğinde  6 Belediye Ortak Hareket Etti

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ”Kadırga Otçular Haftası” bu yıl 19 Temmuz 2019 Cuma günü gerçekleşti. Geçtiğimiz yılların aksine bu yıl Kadırga otçular haftası nedeniyle 6 Belediye Başkanlarından oluşan bir komite oluşturuldu.

 Kadırga Yayla Şenliği Otantik Olarak Gerçekleşti

Her yıl artan bir kalabalıkla devam ederek günümüze kadar gelen Kadırga yayla şenliği teknolojinin ilerlemesiyle çığ gibi büyüyen özel Bölgesel Tv ekranlarından canlı yayınla  gelemeyenlere ulaştırılması sağlanıyordu. Ancak bu gün buradan 558. Kadırga yayla şenliğinde canlı tv yayınlarının yerini canlı sosyal medya meraklıları aldı.

Kadırga Yaylasında Nostaji Canlandırıldı

Kadırga Yaylası 558. otçular haftasına obalarda ikamet eden 6 Belediyeye ait yaylacıların yanı sıra İlçelerden ve Yurt genelinden yoğun bir kalabalıklar eşliğinde yollarda konaklayarak yöresel sanatçılar eşlinde horonların tepilmesiyle çıktıkları obalardan çokluk alanına doğru geniş halkalar halinde horon teperek coşkulu bir kalabalıkla renk cümbüşünün hakim olduğu kortej yürüyüşüyle  protokol alanındaki horon halkasına ulaştılar.

Başkanlar Gönülleri Birleştirdik, Şimdi Sıra Yolları Birleştirmede Dediler

Geleneksel hale gelen  ve bu yıl 558. düzenlenen Kadırga yayla şenliğinin 557. Yılında Protokol konuşmaları sırasında Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız bir daha ki yayla şenliğine bu tozlu yollardan gelmeyeceğiz demişti. Ancak değişen bir şey olmadığı ortaya çıktı.

Bu gün itibariyle 558. Kadırga yayla şenliğinde protokol konuşmalarında Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Trabzon Büyükşehir Belediyesi  Meclis Üyesi 1. Başkan vekili Atila Ataman ve  Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız da önümüzdeki 4 yıl içerisinde peyder pey olarak yolların yapılacağını ‘’Gönülleri Birleştirdik, Şimdi de Yoları Birleştiriyoruz halkımız için en iyisini yapmaya çalışıyoruz dediler.

Zaman Zaman Sis ve Yağmur Etkili Oldu.

Kadırga Yayla şenliğine katılan kalabalık halk zaman zaman yağan yağmur ve görüş mesafesini kapatan sise aldırış etmeden 1800 rakımlı yükseklikte kurulan yayla pazarından yöresel pestil, köme ve buna benzer organik ürünlerden alışverişlerini yaptılar. Yayla şenliğine katılan yöresel elbiselerinde sis aralandıkça kartpostallık görüntüleri ortay çıktı.

Kadırga Yayla Şenlik Sunumu Canan Kalaycı ve Erol Yanık  beraber Yaptılar.558.Kadırga yala şenliğine  daha önceden belirlenen İlçe belediye Başkanlarının haricinde Şalpazarı’nın değerlerinden sayılan Şehzadeler şehri İstanbul’un Üsküdar Belediye Başkanı Av. Hilmi Türkmen, Yine İlçemizin değeri Rize Recep Tayyyip Erdoğan Üniversitesi Prof.Dr.Hüseyin Karaman, Tuzla Belediyesi Meclis Üyesi Ahmet Çabuk, Trabzon Büyükşehir  Belediyesi Meclis 1. Başkan vekili Atila Ataman, Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç. ve Kadırga yaylası komitesinde bulunan Özkürtün Belediye Başkanı Yakup Turgut Kürtün Belediye Başkanı Enver Şen, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız , Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan ve Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun’un ŞALFED Başkanı Ömer Karadeniz   ve bazı İlçe kaymakamları katılan arasında yerini aldılar.

Fotoğraflar: Mustafa Atalar

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

Fatih  Sultan Mehmet Han tarafından bundan 558 yıl önce atını bağladığı 1800 rakımlı yere açık cami yapılmasının ardından bu gelenek geçmişten günümüze kadar süre gelerek her geçen gün artan bir kalabalıkla coşkulu kutlamalara sahne olmaya devam ediyor Kadırga Yaylası.http://salpazari61.com/arsivler/30486

Bu Haber 3.057 kez Okundu
Benzer Galeriler
Yukarı Geri Ana Sayfa