”Vatandaş Ayağa Çağrılıyor!…” | …ŞALPAZARI SES… SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com…
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

" RADYO AĞASAR " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”Vatandaş Ayağa Çağrılıyor!…”
”Vatandaş Ayağa Çağrılıyor!…”
Her milletin, önemli günleri ve bayramları vardır. Müslüman Türk Milletinin önemli bayramlarından biri de Ramazan Bayramı’dır. Dini bayramlarımızın da ilkidir. Büyük şehirlerde yaşayanlar küçük şehirlere, küçük şehirlerde yaşayanlar büyük şehirlere...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

Her milletin, önemli günleri ve bayramları vardır. Müslüman Türk Milletinin önemli bayramlarından biri de Ramazan Bayramı’dır. Dini bayramlarımızın da ilkidir.

Büyük şehirlerde yaşayanlar küçük şehirlere, küçük şehirlerde yaşayanlar büyük şehirlere giderek, bayram vesilesiyle yakınlarıyla bir araya gelmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşarlar.

Dostluk, sevgi ve kardeşlik bağları bir kat daha kuvvetlenir. Büyüklerin elleri öpülür, yaşlılar, kimsesizler, engelliler ve çocuklar sevindirilir.

Bayram namazından sonra akraba, komşu ve dostlarla bayramlaşma başlar.

Büyüklerimizden duyduğumuz “Bayramınız mübarek olsun ya da, bayramınız kutlu olsun”un yerini son yıllarda “iyi bayramlar”ın  aldığına şahit olursunuz.

İyi bayramlar!

Ne demek, iyi bayramlar?..

Böyle bir bayram kutlama şekli dini bayramlarımızda son yıllarda ortaya çıktı. Önce ilgili kişiye “Bayramınız kutlu olsun veya mübarek olsun” dan  sonra ayrılırken iyi bayramlar denir. Bayramlaşmadan iyi bayramlar yüz kere deseniz o kişiyle bayramlaşmış, bayramını kutlamış olmazsınız.

Avrupalıların kendi milli bayramlarında söylediği iyi bayramları biz Müslümanlar dini bayramlarımızda kullanamaya başladık.

Biz, hristiyan toplumu değiliz. Biraz kim olduğumuzu sorgulamalıyız. Avrupalının yaptığını yapamayız. Bu tür bayramlaşmalar, dini bayramlarımızı yozlaştırmaya doğru götürür.

Bu bayramlaşma şekli dini bayramlar hakkında hiçbir şey bilmediğimizi ve eğitimsizliğimizi gösterir.

Son zamanlarda din adamları, örf, adet, giyim- kuşam, bayramlaşma, namaz ve oruç konularının bazılarında yetersiz, bazılarında ise hiç bilgi vermemektedirler. Bu konularda din adamlarımız büyük sorumluluk taşımaktadırlar.

Yukarıdaki konular üzerinde halkımızın, müftülerimizin ve vaaz hocalarımızın hassasiyetle durması gerekir diye düşünüyorum.

Şimdi gelelim bir diğer konuya.

Dini bayramlarda bir de resmi bayram kutlamaları yapılıyor. Davetiye gönderiliyor veya anons ediliyor. Falan yerde falan saatte halkımızlan bayramlaşma olacaktır. Başta kaymakamlık, jandarma, emniyet ve siyasi partiler yer ve zaman belirterek vatandaşı ayaklarına çağırıyorlar. Gelin buraya sizlerlen bayramlaşacağız diyorlar. Bu anons ve programlardan bunu anlıyorum. Halka,  gel buraya bayramlaşalım demenin esprisini anlayamıyorum. Bu yanlıştan biran önce vazgeçilmesi gerekir.

Kaymakamlık, jandarma ve emniyet belirlenen tek bir noktada bayramlaşma düzenlerler, daha sonra ise vatandaşlar ziyaret edilerek bayramlaşma gerçekleştirilir.

Özellikle siyasi partilerin vatandaşı ayağına çağırmasını anlamakta zorluk çekiyorum. Seçim olduğunda partiye gelin size anlatacaklarımız mı var diyorsunuz?

Ne yapıyorsunuz?

Tek tek vatandaşı ziyaret ederek kendinizi anlatıyorsunuz. Bayramlarda da tek tek vatandaş ziyaret edilerek bayramlaşma yapılması gerekir. Bu konuda İyi Parti’nin önümüzdeki bayramda ilk adımı atacağı haberini aldım ve çok mutlu oldum.  İnşallah bundan sonra tüm partiler aynı yolu izlerler.

Bu Haber 4.617 kez Okundu
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
”TEŞEKKÜR EDERİZ””TEŞEKKÜR EDERİZ”Şalpazarı İlçesine bağlı Akçiriş köyü sakinlerinden olan Merhum...
”Şalpazarı’lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi Etti””Şalpazarı’lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi Etti”''Şalpazarı'lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi...
”Cumhurbaşkanımız Şalpazarı’lı Taşkın Ailesini Ağırladı””Cumhurbaşkanımız Şalpazarı’lı Taşkın Ailesini Ağırladı” Cumhurbaşkanı’ın 29 Ekim konuklarından İlçemiz Geyikli sakini Kazım...
Çıtlaklı Cami İnşaatı BaşladıÇıtlaklı Cami İnşaatı BaşladıBeşikdüzü İlçemize bağlı Çıtlaklı Mahallesi Merkez Camii inşaatı...
”Ofsayta Hiç Düşmedik””Ofsayta Hiç Düşmedik”Trabzon’un merkez İlçesiyle beraber toplam 18 İlçesinden tek...

TRT Spor Haberler

  • Anket

    • Sorry, there are no polls available at the moment.