”Acı Soğan” | …ŞALPAZARI SES… SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com…
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

" RADYO AĞASAR " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”Acı Soğan”
”Acı Soğan”
  Efendim soğan çok pahalı: Doğru soğan pahalı bir yıl içerisinde kuru sağan 1 liradan 5-6-7 liraya yükseldi. Patates, Patlıcan, Biber ve diğer sebzeler hatta her şey aynı durumda pahalandı....
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

 

Efendim soğan çok pahalı:

Doğru soğan pahalı bir yıl içerisinde kuru sağan 1 liradan 5-6-7 liraya yükseldi.
Patates, Patlıcan, Biber ve diğer sebzeler hatta her şey aynı durumda pahalandı.
Ancak çözüm arayıp bulmak gerek, siyaset yaparak şimdilik çözüm bulmak bir hayli zor gibi görülüyor.

ÇÖZÜM:

Benim köyümde bilenler bilir küçük bir bahçem var 2 metrekarelik alanı yeşil soğan, 2 metrekarelik alanı Maydanoz, Kuşkonmaz, Dere, Reyhan ektim ayrıca 80 ocak patates ekip diktim.
Geriye kalan 500 metrekarelik alanıma Fasulye, Mısır, Kara lahana, Salatalık, Bezik, Pırasa ekeceğim. Bu küçük ziraat işimi her yıl mutlaka tekrarlıyorum, sağlığım elverirse sonuna değinde devam edeceğim, çünkü severek yapmış olduğum bu işlerden çok büyük zevk, keyif, heyecan alıyorum.

Emekliliğim sonrası kendim yaptığım köy evim Bizzat kendim yetiştirmiş olduğum biraz Fındık birazda Kara Üzüm, Erik, Elma, Hurma, Kiraz, Muşmula, İncir, Dut gibi çeşitli meyvelerim de var çok şükür.

Yokluktan değil de kendi ev mutfak ekonomimi dengelemeye küçük arazimi işlemeye meşgul olmaya çalışıyorum.

Hayatı yaşarken her şeyi eleştirmek ile daha yaşanmaz bir karamsar ortam yaratmaktansa ben bir şeyleri üretmek, üretmeyip boş boş konuşanlara iyi örnek olmak istiyorum.

Efendim karınca misali de olsa üretmek gerek, az dahi olsa üretim yapmak sadece kendimiz için dahi olsa mutlaka üretmek gerek.

Öyle ki;

Ben 65 yaşındayım eşim ile birlikte küçücük bahçemde üretmiş olduğum bu doğal ilaçsız ürünlerimi kendi ihtiyacımın fazlasını çocuklarıma, hane komşularıma dahi dağıtıp gönüllerini alıyorum mutlu oluyorum.

Köyden çarşıya her indiğimizde komşularımıza bir bağ maydanoz, bir ekmek kara lahana, birkaç Erik, İncir, Elma ikram ettiğimiz andaki sohbetlerimiz bizim yaşamımızdaki komşuluk ilişkilerimizdeki en mutlu olduğumuz anılarımızdır.

Velhasıl söze acı soğan ile başladık tatlı tatlı iyi akşamlar derken, Hayatı açısı ile tatlısı ile yaşayıp Allah’a şükredip, devlete ebet müddet dualar eyleyerek yaşamaktan zevk almak gerek.

Cennet misali baharın gelmiş olduğu bu günlerimizde bir karış toprağınız dahi var ise mutlaka bir şeyler ekiniz dikiniz, üretmiş olduğunuz ürünlerinizden komşularınıza, dostlarınıza da ikram ediniz.

Sizlere bu dünyayı, çoluk çocuklarınızı, ailelerinizi, dostlarınızı, her çeşit nimetlerinizi, giyim ve kuşamlarınızı, evlerinizi, eşyalarınızı, araçlarınızı, havayı, suyu, nefes alıp vermenizi, sağlık ve sıhhatinizi, işinizi, aşınızı, devletimizi noksansız veren yüce Allah’a dua ediniz.

 

Çok şükür ya Allah deyiniz.

Kalınız sağlıcakla

 

Bu Haber 2.013 kez Okundu
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
”Cumhurbaşkanımız Şalpazarı’lı Taşkın Ailesini Ağırladı””Cumhurbaşkanımız Şalpazarı’lı Taşkın Ailesini Ağırladı” Cumhurbaşkanı’ın 29 Ekim konuklarından İlçemiz Geyikli sakini Kazım...
Çıtlaklı Cami İnşaatı BaşladıÇıtlaklı Cami İnşaatı BaşladıBeşikdüzü İlçemize bağlı Çıtlaklı Mahallesi Merkez Camii inşaatı...
”Şalpazarı’lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi Etti””Şalpazarı’lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi Etti”''Şalpazarı'lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi...
”Ofsayta Hiç Düşmedik””Ofsayta Hiç Düşmedik”Trabzon’un merkez İlçesiyle beraber toplam 18 İlçesinden tek...
Dağlıca İmamı Göreve BaşladıDağlıca İmamı Göreve BaşladıŞalpazarı İlçemiz Geyikli mahalle sakinlerinden olan Din görevlisi...
”Karaman Belediyespor 3 Trabzon’luya Emanet””Karaman Belediyespor 3 Trabzon’luya Emanet”TRABZON;Beşikdüzü İlçesi’ne bağlı Çıtlaklı mahallesi sakinlerinden merhum Abdullah...

TRT Spor Haberler

  • Anket

    • Şuan bir anket mevcut değildir.