”ŞALPAZARI DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTARILMADI MI?” | …ŞALPAZARI SES… SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com…
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

" RADYO AĞASAR " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”ŞALPAZARI DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTARILMADI MI?”

14 Şubat Vakfıkebir’in düşman işgalinden kurtarıldığı tarih olarak biliniyor. Peki, Vakfıkebir düşman işgalinden kurtarılırken Şalpazarı düşman işgalinden kurtarılmadı mı? Ya da Şalpazarı’nda herhangi bir düşman işgali yaşanmadı mı?

  • Pek tabii yaşandı. Ruslar Trabzon’un diğer kaza ve nahiyeleri gibi Şalpazarı’nı da ele geçirdiler. Yaklaşık 2 sene boyunca bölgemiz Rus İşgali altında kaldı. Bu dönem içerisinde Şalpazarı halkı çareyi nahiyeyi terk etmekte buldu. Biz bu döneme “Muhacirlik Dönemi” ismini veriyoruz. Muhacirlik dönemi olarak adlandırdığımız bu dönem içerisinde bölge halkı tam anlamıyla sefaleti ve çaresizliği aynı anda yaşamışlardır. Bölge halkının Ruslarla olan mücadelesini özellikle Sisdağı ve Sivri Tepesi eteklerinde net bir şekilde görmek mümkündür. Aslına bakılırsa mücadele alanları sadece bu alanlarla da sınırlı değildir. Ancak özellikle bu iki ana hat arasında kalan bölgede savaş siperlerine ve Ruslara karşı direnen ve ne zaman şehit düştükleri belli olmayan meçhul askerlerimizin mezarlarına rastlamak mümkündür. Kısacası Şalpazarı ilçemizde Ruslara karşı bir direniş yaşanmıştır. Diğer yandan eli silah tut(a)mayan insanlarımız ise maalesef geçici olarak nahiyeyi terk etmişlerdir.

 

 

  • İkinci meseleye gelirsek Şalpazarı da elbette düşman işgalinden kurtarılmıştır. Bu durumu şu şekilde izah edelim. Rusya’da patlak veren Bolşevik Devrimi ile Ruslar 1. Dünya Savaşı’ndan çekilme kararı aldılar. Rusların aylar süren çekilme harekâtı boyunca Rusların boşalttığı alanı Türk birlikleri hızla doldurmuştur. İlçemiz adına bu sürecin başlangıcını Görele’nin kurtuluşundan itibaren başlatmak gerekir. Görele 13 Şubat 1918 tarihinde Rus işgalinden kurtarılmıştır. Bu tarihten itibaren 14 Şubat’ta Beşikdüzü ve Vakfıkebir ardından 17 Şubat’ta ise Tonya nahiyesinin kurtarıldığını görüyoruz. Şimdi tam da bu noktada akıllara şu sorular geliyor: Şalpazarı’nda Rus işgali yaşanmadı mı? Bir işgal yaşandı ise neden bir milli kurtuluş günümüz yok? İlk soruya yukarıda da cevap verdik. Ancak bizi ilgilendiren nokta resmi bir biçimde kabul edilmiş bir milli kurtuluş günümüzün olmaması. Bakınız; Görele, Eynesil, Beşikdüzü, Vakfıkebir ve Tonya Ruslar tarafından ele geçirilmiş ve 2 yıl devam eden işgal sürecinin ardından bu kaza ve nahiyeler düşman işgalinden kurtarılmıştır. Aynı süreç Şalpazarı için de geçerlidir. Ancak tüm bu gelişmelere rağmen Şalpazarı’nın resmi bir kurtuluş günü maalesef yoktur.

 

 

  • Tabi bu dönemde Şalpazarı nahiyesinin Vakfıkebir kazasına bağlı olduğu düşünülürse dolaylı yoldan da olsa Şalpazarı’nın 14 Şubat 1918 tarihinde düşman işgalinden kurtarıldığı fikri de öne sürülebilir. Ancak yine aynı tarihlerde Vakfıkebir kazasına bağlı olan Tonya’nın 17 Şubat’ta kurtarılması bizleri yine çelişkiye düşürmektedir. Misal olarak 14 Şubat günü yalnızca sahil boyunca Beşikdüzü nahiyesi ve Vakfıkebir kazası kurtarılmış ve devam eden günlerde örneğin 15 Şubat ya da 16 Şubat tarihlerinde ilçemiz kurtarılmış da olabilir. Bu konuda bir netlikten bahsetmek doğru değildir.

 

 

  • Son olarak, Şalpazarı ilçemiz de Trabzon’un diğer ilçeleri gibi Rus işgaline uğramış ve Rusların bölgeyi terk etmelerinin ardından da ilçemiz yeniden Türk hâkimiyetine girmiştir. Şalpazarı’nın kurtuluş tarihi konusunda net bir tarih verilemediğini yukarıda da dile getirdim. Bu durumun çözümü için en kısa süre içerisinde tarihçiler arasında bir komisyon kurularak Şalpazarı’nın Rus işgalinden kurtuluş tarihi belirlenmelidir. Yine orta yol bulunamazsa sembolik bir gün belirlenerek “Şalpazarı’nın Kurtuluşu” adı altında etkinlikler düzenlenmelidir.

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

14 Şubat Vakfıkebir’in düşman işgalinden kurtarıldığı tarih olarak biliniyor. Peki, Vakfıkebir düşman işgalinden kurtarılırken Şalpazarı düşman işgalinden kurtarılmadı mı? Ya da Şalpazarı’nda herhangi bir düşman işgali yaşanmadı mı?http://salpazari61.com/arsivler/28906

Bu Haber 1.969 kez Okundu
Benzer Galeriler
Yukarı Geri Ana Sayfa