ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri

" MERCAN FM " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
” 34 Yıldır Makam Şoförlüğü Yapıyor”
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri

Değerli Okuyucularımız Dile kolay tam 34 yıldır makam şoförlüğü yapıyor bu zun ama bir o kadar da sürükleyici olan yaşanmış uzun  haberi sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum bu haber aynı zamnda siz değerli okuyucularımızı Şalpazarı’nın ilçe oluşundan bu zaman kadarki zaman tünelinde yolculuk yapmanızı sağlayacak. Şalpazarı Ses Haber Gazetesi her zaman olduğu gibi bir özel haberlerin sizleri geçmiş yıllara doğru yolculuk yapmanızı sağlayacak. Haber metni uzun olduğundan temsilciliğini yaptığım ”İHA TRABZON” haberin derleme kısmını yayınlamak zorunda kaldı.

34 Yıldır Makam Şoförlüğü Yapıyor

TRABZON; Şalpazarı İlçesine bağlı Turalıuşağı mahallesinden halk arasında ‘’Boncukçu Murat ‘’ olarak tanınan Murat & Hacere Şekerci çiftinin 2 kız, 3 erkek çocuklarının 26.05.1960 doğumlu Hüseyin Şekerci vatani görevini tamamlamasının ardından Trabzon da dolmuş şoförü olarak çalıştığı sırada Trabzon Valiliğine Şoför alımı olduğunu bir arkadaşının söylemesi üzerine girmiş olduğu imtihanın akabinde 07.06.1985 yılında Trabzon Valiliğinde makam şoförü olarak göreve başladı.

Dolmuş Şoförlüğünden Makam Şoförlüğüne

Şekerci; Trabzon da dolmuş şoförlüğü yapmasının ardından 07.06.1985 yılında girdiği Trabzon Valiliği makam şoförlüğünün ardından doğup büyüdüğü yer olan Şalpazarı nahiyesi Bakanlar Kurulunun 07.12.1953 tarih ve 4-1945 sayılı kararı ile tam teşekküllü bucak haline getirilen Şalpazarı 02.06.1968 tarihinde Belediye teşkilatına kavuşmuş ve Şalpazarı İlçe statüsüne kavuşmasıyla beraber 07.12.1987 yılında Türkiye Cumhuriyetinin 111 Bucağın İlçe oldu.

olmasının ardından Şalpazarı’na ilk Kaymakam 02.08.1988 tarihinde Yeni Köprübaşında bulunan binada törenle faaliyete geçmesiyle Şalpazarı Kaymakamlığı fiilen başlayarak 2019 yılına kadar Kaymakamlık makam şoförü olarak İlçenin İlk Kaymakam Makam Şoförü kırılması zor bir başarıya imza attı. 34 yıllık Makam şoförlüğünün 3’ü Trabzon Valiliği 31 yılı ise Şalpazarı Kaymakamlığının ilk kaymakamlığından itibaren şu an da görevi başında bulunuyor.

“Makam şoförü kör ve sağır olmalı”

Makam Şoförlüğü mesleğini 34 yıldır başarılı bir şekilde sürdüren  konuşmalarını şöyle sürdürüyor. Ben çekirdekten Şoförlükten gelmeyim mesleğimi de severek yapıyorum. Trabzon Valiliğine Makam Şoförü alımı yapıldığını arkadaşım bana söylemesinin ardından iş başvurusunda bulunan ve gereken tüm şartlara uyduğu için makam şoförü olarak görevlendirilen Hüseyin Şekerci o günden bu yana makam aracı direksiyonunu bırakmadı. Şalpazarı İlçesinin kuruluşundan bu zamana kadar geçen zaman içerisinde en eski personellerinden biri olan Hüseyin Şekerci en uzun süre makam şoförlüğü görevini sürdürüyor.

Makam Şoförlüğünü Severek Yapıyorum

Şekerci, makam şoförlüğü yapmanın büyük bir sorumluluk istediğini belirterek meslektaşlarına tavsiyelerde bulundu. Şekerci, “Makam şoförleri sağır, kör ve ketum olmak zorundadır. Her doğru her yerde söylenmez misali siz o makama uyacaksınız. Çünkü çalıştığınız kişi o ilçenin birinci mülki amiri, 81 vilayetin 919 İlçenin birinci kişi. O yüzden çok dikkat etmeniz gerekir. Yanlış yaparsanız bu makamı hak etmemiş olursunuz. Kaymakamlarımızın işleri çok yoğun oluyor. Araca da binseler işleri devam eder. Dışarıda da olsa yoğun olurlar. Allah onlara da Allah yardım etsin.

34 Yıllık Ansiklopedi Gibi Duruyor

Trabzon Şalpazarılı 34 yıllık makam şoförlüğünün 31 yılını İlçesinin İlçe olmasından günümüze kadar geçen zaman diliminde adeta bütün ayrıntıları, her olayları görsel ve yazılı Basın haberleriyle bunların arşivlenmesiyle beraber günümüze titiz bir çalışmayla gelmesini sağlamış bütün bu önemli oluşumları bir hafıza kartı misali hafızasında depolamış günümüze kadar gelmesini sağlamış. Kendisine bir bilgi sorulduğunda hafızasında bulunan ansiklopediden çıkartarak cevaplandırıyor.

Para Cüzdanı Foto Cüzdanı Olmuş

Cüzdanında Para Yerine Makam Şoförlüğü Yaptığı Kaymakamların Fotolarını taşıyor ve bunları ilk günkü çalışma azmiyle beraber gözleri dola dola sırasıyla dile kolay ilk kaymakamdan son kaymakama kadar hepsini hafızasında tutuyor ve geçmişten günümüze kadar bir yolculuk yapıyor dalıp gidiyor.

 

Hüseyin Şekerci Kimdir ?

Trabzon Şalpazarı İlçesine bağlı Turalıuşağı mahallesi sakinlerinden halk arasında ‘’Boncukçu Murat’’ olarak tanınan merhum Murat & Hacere çiftinin 2 kız, 3 erkek çocuklarının en küçüğü 26 5.1960 doğumlu Hüseyin Şekerci Turalıuşağı mahallesinde dünyaya geldi. Şekerci;1966 da Şalpazarı merkez ilkokulu 2.ci sınıfa kaydoldu 1970’de Şalpazarı Ortaokulu 1973’de mezun oldu. Turalıuşağı mahallesin de bulunan Kuran kursunda Hacı Hafız Hasan Demir hocada hafızlık eğitimi aldı,1976’da Trabzon İmam Hatip Lisesine kaydoldu, 1979’da serbest olarak ticaret hayatına atıldı.

Akabinde de Trabzon şehir içi Ticari olarak dolmuş şoförlüğü yaptı. Her genç gibi vatan borcunu yerine getirmek için 1983/1 tertip Denizci olarak acemi Birliği İzmir Deniz Alayı usta birliği İskenderun Deniz Alay Komutanlığında askerliği servis şoförü olarak bitirdi. 

Vatani görevini tamamlamasının ardından Askere gitmeden Trabzon da ticari dolmuş şoförlüğü yaptığı işine devam eden Hüseyin Şekerci Trabzon Valiliğinin açtığı sınavları kazandı 07.06.1985 Trabzon Valiliğinde Makam Şoförü olarak göreve başladı. Bakanlar Kurulunun 07.12.1953 tarih ve 4-1945 sayılı kararı ile tam teşekküllü bucak haline getirilen Şalpazarı 02.06. 1968 tarihinde Belediye teşkilatına kavuşmuş ve 07.12.1987 yılında İlçe olmasının ardından Şalpazarı’na ilk Kaymakam 02.08.1988 tarihinde Şalpazarı’nın ilk Makam Şoförü olarak günümüze kadar geldi.

12 Asıl Kaymakam 9 Vekalet Kaymakam, 75 Amirle Görev Yaptı

Şekerci; 34 yıllık Makam Şoförlüğü anısına şöyle devam ediyor. Meslek hayatına Trabzon Valiliğinde başladı burada görevde bulunduğu zamanda 2 Vali, ardından da Şalpazarı Kaymakamlığı Makam Şoförlüğü görevi sırasında 13 Vali ve Şalpazarı Kaymakamlığına atanan 12 Kaymakam, 9 Kaymakam Vekili, Şalpazarı Kaymakamlığına Beşikdüzü 11, Tonya 6, Vakfıkebir 8, Çarşıbaşı 4, Akçaabat 2 bunların akabinde de Şalpazarı İlçesine teftiş için gelen 6 Mülkiye Müfettişi olmak üzere toplam 75 Amirle beraber görevimi ifa etti. 34 Yıllık makam şoförlüğü yapan Şekercinin İlçe kaymakamları bazılarından 17 adet takdir ve başarı belgeleriyle ödüllendirilmiş bunlara ilave olarak katılmış olduğu Avrupa Birliği, Kalorifer Ateşçiliği Bilgisayar Yazılım Sertifikası ve Osmanlıca Kurs belgelerini de arşivine yerleştirmiş. Mesleğimi severek en iyi şekilde ifa ediyorum Makamın önemine binaen saygı sevgi sadakat sabır hoşgörü anlayış ciddiyet güven samimiyet dürüstlük ketumluk esastır uyumlu çalışma gayreti içinde mesleğe devam ediyorum

 

Bu video izlendi
Benzer Videolar
Yukarı Geri Ana Sayfa