”Evlerde Kış Hazırlıkları Tamamlandı” | …ŞALPAZARI SES… SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com…
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

" RADYO AĞASAR " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”Evlerde Kış Hazırlıkları Tamamlandı”

TRABZON; Şalpazarı ilçesinde evlerde kışlık yiyecek ve ısınma hazırlığı yoğun bir şekilde devam ediyor. Şalpazarı’lı hanımlar bahçelerinde yetiştirdikleri doğal sebzelerde kışlık yiyeceklerini hazırlama çalışmalarına yoğun bir şekilde tamamladılar.

 
Şalpazarılı ev hanımları, domates ve biber salçaları yanı sıra, biber, patlıcan, fasulye, gibi sebzeleri kurutarak kış hazırlıklarını tamamlamaya gayret gösteriyorlar. Bir yandan kurutma çalışmalarını yapan ev hanımları bir yandan da farklı sebzelerden konserve , turşu çalışmalarıyla kışa hazırlık yapıyorlar.

 

Sebzeleri Dondurucuya Koydular

 

Şalpazarılı ev hanımları bahçelerinden kendi elleriyle yetiştirdikleri ürünlerini  derin donduruculara yerleştirdiler bilindiği gibi geçtiğimiz yıl yurt genelinde kış olmadı ılık bir kış mevsimi yaşandı bu yıl böyle olmayabilir  diye düşünen hamarat ev hanımları yoğun bir şekilde hazırlandıklarını anlatan ev hanımı ‘’Nebahat  Özcan , “Kışlık yiyeceklerin kurutulması ve konservelerimizi, turşularımızı kendi bahçemizden topladığımız taze sebzelerden gönül rahatlığı içinde yaparak kışlık olarak hazırlayıp kilerlere saklıyoruz. Kış aylarında değerlendirmekteyiz.” dedi.

 

Kış Hazırlıkları Isınmak İçinde Hazırlıklar Devam Ediyor

 

Trabzon Şalpazarı İlçesi ve mahallerinde ikamet eden ev hanımları kışlık sebze kurutumu, turşu ve konserve yapımının ardından yörede yetişen fındık hasadından fındık bahçelerine girerek kışlık odun ihtiyaçları için fındık bahçesi budamasını yaparak kışlık odun ihtiyaçları için çalışmalarını devam ettiriyorlar.

 

Hayvanlarımız İçin de Kış Hazırlığı Yapılıyor

 

Yurt genelinde olduğu gibi Şalpazarı İlçe genelinde de küçük ve büyük baş olarak kendi ev ihtiyaçlarını karşılama için yetiştirdikleri hayvanların kışlık yiyecek ve hayvanların yatabilecekleri ahırlarda soğuk kış günlerinde üşütmemeleri için  bahçelerinde bulunan ağaç dallarından dökülen yapraklarsan elde edilen yöre ağzıyla gazel olarak süpürülen yaprakları da hayvanları için kullanmak için ayrı bir depolarda saklayarak kış hazırlıklarına hız kesmeden devam ettiklerini belirtti Nebahat Özcan hanım.

Bahçeleri olmayan vatandaşlar da doğal ürün yetiştiren manavlardan satın aldıkları sebzelerle evlerde imece usulü ile kışlık yiyeceklerini hazırlıyorlar.

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

TRABZON; Şalpazarı ilçesinde evlerde kışlık yiyecek ve ısınma hazırlığı yoğun bir şekilde devam ediyor. Şalpazarı’lı hanımlar bahçelerinde yetiştirdikleri doğal sebzelerde kışlık yiyeceklerini hazırlama çalışmalarına yoğun bir şekilde tamamladılar.   Şalpazarılı ev hanımları, domates ve biber salçaları yanı sıra, biber, patlıcan, fasulye, gibi sebzeleri kurutarak kış hazırlıklarını tamamlamaya gayret gösteriyorlar. Bir yandan kurutma çalışmalarını yapan ev hanımları […]

Bu Haber 3.064 kez Okundu
Benzer Galeriler
Yukarı Geri Ana Sayfa