ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri

" MERCAN FM " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”Bu Kitap Dünya Üniversitelerinde Kaynak Kitap Olarak Yer Aldı”

Trabzon Beşikdüzü’lü  araştırmacı-yazar Turan Uzun, 7 yıl boyunca Trabzon ve ilçeleri başta olmak üzere Yurt genelinde 15 İl gezerek Şalpazarı’lı şehit ve gazileri kitapta buluşturdu. Yazar ‘’Uzun’!un bu çalışması aşağıdaki  Üniversitede  kaynak kitap olarak yerini aldı.

Princeton Üniversitesi, New Jersey’de yer alan özel bir üniversitedir. Ivy League’e ait 8 üniversiteden birisidir. İlk olarak Elizabeth, New Jersey’de 1746’da New Jersey Koleji adıyla kurulmuştur. 1896 yılında ise adı Princeton Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

 

 

Columbia Üniversitesi Kütüphaneleri, dünyanın en önemli araştırma ve öğrenim merkezlerinden birine hizmet veren bir üst düzey akademik araştırma kütüphanesidir. Kütüphaneler, geleneksel format ve alan sınırlarını aşan, dinamik ve hızla gelişen bir bilgi ortamına ayak uyduran ve kullanıcıların küresel düşünce ile karşılaşmalarına yönelik benzersiz fırsatlar yaratan, oluşturulabilir koleksiyonlar oluşturabilir, sürdürülebilir ve koleksiyonlar oluşturabilir.

 

 Üniversitenin araştırma ve öğrenme ekosistemindeki önemli ortaklar olarak Kütüphaneler, kullanıcıları zengin ve farklı koleksiyonlarla birleştirir, anlamlı öğrenme deneyimleri geliştirir ve büyük, farklı bir kullanıcı topluluğu için yenilikçi araştırma desteği sağlar.

 

 

Kütüphanelerin koleksiyonu 450’den fazla dilde ve 4.000 yıldan fazla insan düşüncesine yayılan temel kaynak materyalleri içerir. Koleksiyon, 13 milyon cilt, 160.000’in üzerinde dergi ve dizinin yanı sıra kapsamlı elektronik kaynaklar, el yazmaları, nadir kitaplar, mikroformlar, haritalar, grafik ve görsel-işitsel materyallerden oluşmaktadır. Kütüphaneler, 350’den fazla çalışanı istihdam etmekte ve her yıl 4 milyondan fazla fiziksel ve 20 milyon sanal ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

 

 Paylaşılan koleksiyonlar, işbirlikçi koleksiyon geliştirme ve karşılıklı borçlanma ve kullanım için stratejik ortaklıklarda lider olan Columbia Üniversitesi Kütüphaneleri, kullanıcıları dünya çapında sınırsız sayıda kaynağa bağlayan bir ağdaki önemli bir düğümdür.

Şalpazarı Şehit ve Gazileri Kitap’ı Dünya Üniversitelerinde Kaynak Kitap Olarak Yer Aldı

 

İsimsiz kahramanları bir kitapta toplamaya çalıştığını belirten Uzun, “Şalpazarı tarihine ışık tutacak bu eser için 1871 yılından beri savaşlarda şehit ve gazi olanları araştırmaya başladım. Bu yorucu çalışma için Erzurum, Trabzon, Ankara, Sivas, Zonguldak, Giresun, Edirne, Rize, Düzce, Bolu, Samsun, Bayburt, İstanbul, Sakarya ve Gümüşhane arasında mekik dokudum. Unutulmaya yüz tutmuş metruk mezarlara giderek oralarda inceleme yaptım” ifadelerini kullandı.

2010 yılında şehit ve gazilerin mezarlarını araştırmak için yola çıktığını dile getiren Uzun, “Cumhuriyet öncesi ve sonrası, Trablusgarp’ta, Balkanlar’da, 1. Dünya Savaşı’nda, Yemen’de, Osmanlı Rus Harbinde, Kurtuluş Harbinde, Kore’de ve Kıbrıs Barış Harekatında bulunmuş olan Trabzon’un Şalpazarı ilçesinin mahalle halkında mensup şehit ve gazilerimizin savaştığı cephelerin, ibretlik hikayelerinin, unutulmaya yüz tutmuş metruk mezarlarının kısacası kahramanlarımızın bir var oluş savaşının öyküsüdür bu kitap” şeklinde konuştu.

ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri

Trabzon Beşikdüzü’lü  araştırmacı-yazar Turan Uzun, 7 yıl boyunca Trabzon ve ilçeleri başta olmak üzere Yurt genelinde 15 İl gezerek Şalpazarı’lı şehit ve gazileri kitapta buluşturdu. Yazar ‘’Uzun’!un bu çalışması aşağıdaki  Üniversitede  kaynak kitap olarak yerini aldı.http://salpazari61.com/?p=27516&preview=true

Bu Haber Okundu
Benzer Galeriler
Yukarı Geri Ana Sayfa