Futbolun Temel Doğruları” | …ŞALPAZARI SES… SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com…
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

" RADYO AĞASAR " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
Futbolun Temel Doğruları”
Futbolun Temel Doğruları”
Muhteşem bir geri dönüş yaptı bizim uşaklar… Ama bu geri dönüşte elbette ki hoca payına söylenecek çok söz var… Göztepe maçından sonra yazdığım Hatalar Hata üstüne başlıklı yazıda, neden bu...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

Muhteşem bir geri dönüş yaptı bizim uşaklar… Ama bu geri dönüşte elbette ki hoca payına söylenecek çok söz var…

Göztepe maçından sonra yazdığım Hatalar Hata üstüne başlıklı yazıda, neden bu takım çift forvet oynamaz ki ve neden bu takımın kanatları hiç çalışmaz ki diye serzenişte bulunmuştum.

Çok şükür bugün bu temel doğruları yapabildik.

Kanatları olmayan takım olmaz…Olursa bal yapmayan arı misali, vızır da vızır…

Al gülüm, ver gülüm…

İkinci yarı gülü koparıp attık…

Eli, ayaklarından iyi olan ve hiç orta yapamayan Perreria, olması gerekeni nihayet yaptı… Orta şekerli iki ortayı, iki usta golcü adeta fotoğrafladı. Hele ki Kara Boğa Rodeyaga, muhteşem bir gol attı…

Bu takımın kanatları çalışıp, kanat oyuncuları sağdan soldan etkili orta yapsın ve Burak Rodeyaga ikilisi bir arada oynasın, bugünkü maça benzer çok maç alırız.

Tabi burada Sosa’ya da parantez açmak lazım.  Eğer bu maç,2  -0’dan 4-2’ye dönmüşse bundan en büyük etken  Sosa’nın oyundan alınışıydı.

Ünal’ı bu kararından dolayı da tebrik etmek lazım. Çünkü riske girip, 4-4-2’ye döndü.Doğru olanı da yaptı hatta yapması gerekeni bu maça kadar yapmadığı için de ayrıca hatalıydı.

İstatistik, en büyük yalandır, sözüne güzel bir örnek verelim takımımızdan…

Alanya- Göztepe ve bu maçta Sosa’nın orkestra şefliğini yaptığı üç maçta,  isabetli pas oranında rakiplerin beş katı  ve topla oynamada %65 oranda bir üstünlük…

Peki sonuç: Bu maçın ilk yarısını da sayarsak üç mağlubiyet…

Sosa ilk golün yenmesinde yaptığı fanteziyle saç baş yoldururken, emin olun ki kazandığımız beraberlik golünde Rodeyaga’nınkullandığı serbest vuruşuoyundan alınmasaydı heba edecekti.

Kaleyi cepheden gören tehlikeli yerlerden de Sosa; defansta patlayan ve hatta kontraya dönen cılız ortalarıyla bu topları da heba ediyordu.

Sosa’nın kalitesi tartışılmaz ama geldiğinden beri yaptıkları ve takıma verdikleri ortada.

Sosa değişti, sistem de değişti…

Şunu her zaman savunurum, bizim karakterimize uygun sistem 4-4-2’dir. Sosa’ya ya da Yusuf’a veya bir başka oyuncuya göre değil de  4-4-2’ye göre oynamak lazım.

Tabi ki rakibe göre ya da maçın seyrine göre sistem değişikliğine gidilebilir…

Ama bu maç, Ünal Hoca’ya bunu net gösterdi.

İlk yarıda; 4-3-2-1 taktiği hakimdi. Çünkü Burak solda, Abdulkadir sağda, Sosa ortada ve Rodeyaga da ilerde tek başınaydı. Dolayısıyla Burak- Rodeyaga birbirlerinden kopuktu. Amiri’nin oyuna girişiyle sistem 4-4-2’ye döndü ve maç da döndü.

 

Temel sistem ve anlayış bu olduğu müddetçe istatistikleri alt üst edip de maçtan mağlup ayılma oranımız daha düşük olur, düşüncesindeyim.

Rodeyaga ve birkaç hususa da değinip yazıyı bitirelim…

Hırsına, azmine, gayretine ve hatta hiç küsmemesine rağmen, Ersun’a, Rıza’ya kendini kabul ettiremeyen Rodeyaga nihayet Ünal Hoca ile kendini buldu. Jeneriklik golünden hemen önceki serbest vuruşu direkten döndü, beraberlik golündeki vuruşu da usta işiydi.

Olcay Şahan belli ki kazan kaldırdı, Bozkurt Ünal façasını çizdi. Reis benim, haddini bil dedi.

Önazi, rakibi ötenazi yapacak beşinci golü atsaydı ya da Burak’a verseydi son dakikaları daha da rahat izleyecektik.

Defans, özellikle oturan sistemle ikinci yarı çok daha iyiydi. Akbaş’ın kontrolsüzlüğünden nihayet kurtuldu. Toure- Hosseini ikilisi çok daha uyumlu.

Amiri de hırsıyla, sol kanata getirdiği canlılıkla maçın koparılmasında önemli isimlerdendi.

Kral ise yine muhteşem gole imza attı. Alış ve dönüş ve muhteşem vuruş… Bu, bir Burak klasiği dedirten gölün adıydı.

Palabayık, yine inceden inceden doğradı bizi… Özellikle maç 0-0’ken net iki penaltımızı es geçti. VAR’a bile tenezzül etmedi.

Bütün bunlara rağmen çok şükür kazandık.

Ünal Hoca’yı ve futbolcularını tebrik ediyorum. Özellikle ikinci yarı oynanan oyundan ve verilen taktik anlayıştan ve futbolun temel doğrularıyla poker oynamadıklarından ötürü…

Yani oyuncuya göre sistem değil, sisteme göre oyuncu…

Ezcümle… Futbolun temel doğruları…

 

Bu Haber 2.003 kez Okundu
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
”TEŞEKKÜR EDERİZ””TEŞEKKÜR EDERİZ”Şalpazarı İlçesine bağlı Akçiriş köyü sakinlerinden olan Merhum...
”Bahçeli;Vakfıkebir’de Akrabalarının Kabrini Ziyaret Etti””Bahçeli;Vakfıkebir’de Akrabalarının Kabrini Ziyaret Etti””Bahçeli;Vakfıkebir’de Akrabalarının Kabrini Ziyaret Etti”;Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)...
”Şalpazarı’nda Bir Değer;28 Yıldır İlçesinde Görev Yapıyor””Şalpazarı’nda Bir Değer;28 Yıldır İlçesinde Görev Yapıyor””Şalpazarı’nda Bir Değer;28 Yıldır İlçesinde Görev Yapıyor” Trabzon’un...
”Fındık Budama Kursiyerleri, Belgelerini Vali Yücel Yavuzu’un Elinden Aldılar””Fındık Budama Kursiyerleri, Belgelerini Vali Yücel Yavuzu’un Elinden Aldılar””Fındık Budama Kursiyerleri, Belgelerini Vali Yücel Yavuzu’un Elinden...
”Şalpazarı’lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi Etti””Şalpazarı’lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi Etti”''Şalpazarı'lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi...

TRT Spor Haberler

  • Anket

    • Sorry, there are no polls available at the moment.