”Türk’ün Dolarla İmtihanı” | …ŞALPAZARI SES… SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com…
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

" RADYO AĞASAR " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”Türk’ün Dolarla İmtihanı”
”Türk’ün Dolarla İmtihanı”
”Türk’ün Dolarla...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

Ekonomik kriz tamtamları çalıyor her yerde…  Beş dakika içinde 5.80’den 6.20’ye çıkan DOLAR, ateşiyle yakıyor piyasaları.

Bugün yaşadığım fıkra gibi bir olayla başlayalım yazıya…

ATM’den para çekmek için bekliyorum, önümde yaşlı bir amca…

Güneş ekrana vuruyor, ekranda bir şey gözükmüyor…

”Türk’ün Dolarla İmtihanı”-http://salpazari61.com/arsivler/27130

Yerel ağızla,
sitem, öfke, söylem o biçim…

Gözlüğünü takip çıkardı, olmadı,
yakın gözlüğünü de taktı çıkardı, yine göremedi…

Baktım olmayacak,
yardım edeyim, dedim,
biraz tereddüt etti, beni iyice bir süzdü…
-Ne iş yapayısın?
-Öğretmenim…
-Nerede,
okulini de bakayım…

gibi güvenlik soruşturmalarından beni geçirdikten sonra
baktı ki olacak gibi değil, yardımı kabul etti…

Gir şifreyi dedim, kendince önlemler alarak girdi…

Ne kadar çekeceksin dedim,

220 dedi…

Bankamatik bize 22 tane onluk verince,
amca yarı öfke yarı şaşkınlıkla:

-Ula esehtan da gırizdeyuk…Paksana pankada bile böyük para galmadi…

 

 

“Dünya 5′ ten büyüktür” lafı bir yere dursun, “dünya 1′ den bile küçüktür” diyen kovboy bir devletin tehditleriyle DÜNYA, 3. Dünya Savaşına gidiyor.

Zaten savaşlar hiç bitmedi ki… Soğuk savaş, psikolojik savaş ve en önemlisi ekonomik savaş…

Devletleri, büyük devlet yapan en önemli iki unsur ekonomi yani para ve ikinci olarak da ordudur.

Paranız varsa güçlü bir orduyu, çok güçlü bir orduyla da bütün dünyayı yönetirsiniz. Eğer ekonominiz bozulmaya yüz tuttuysa, ordunuz bozulur, ordu bozulunca da caydırıcılığınız ortadan kalkar, kurduğunuz düzen yıkılır ve bu düzenle birlikte sizler de tasfiye olursunuz.

Gelmiş geçmiş en büyük devletlerden biri olan Osmanlı’yı da bu makûs akıbet bulmuş, Ümit Burnu’nun keşfi ile Baharat yolları önemini kaybedince önce ekonomi ve bu silsileyle ordu ve akabinde de devlet tasfiye olmuş, milyonlarca insan kaybının ardından Osmanlı’dan geriye yirmide bir kalan toprak parçasında yeni bir Türk Devleti zor da olsa kurulmuştu.

Tabiat boşluk kaldırmıyor tezini ispaten, bu büyük boşluğu da ABD doldurdu.

Milyonlarca insanın ölümüne sebep olan II. Dünya Savaşı vesilesiyle büyük güç olan ABD, rezerv parası DOLAR sayesinde dünya ekonomisini elinde tutarak kurduğu NATO ile birlikte, ben sizin babanızım, ben ne dersem o olur zihniyetiyle ve haydut bir anlayışla Osmanlı’dan çok farklı olarak dünyaya altmış yıldır nizam veriyor.

Ve kimse de gıkını çıkartamıyor.

( Bu düzenin nasıl kurulduğunu daha önce “SOROSPU ÇOCUKLARI”başlıklı yazımda belirtmiştim. Dileyenler linke tıklayarak yazıyı okuyabilirler. )

 

“SOROS”PU ÇOCUKLARI”-http://salpazari61.com/arsivler/26452

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar diyerek ve Şahin- Güvercin metaforlarıyla da adlandırdıkları kendi seçim sistemiyle dünyayı kanla, gözyaşıyla, darbelerle yöneten bir sistemin temelleri çok öncesinden atıldı.

İster güvercin olan Demokratlar gelsin isterse Trump’ın da üyesi olduğu şahin lakaplı Cumhuriyetçiler gelsin ABD’nin sömürü odaklı ana eksen politikası hiç değişmeden devam etti, ediyor.

Küresel çete denilen bir üst akıl

( kimine göre Rothshild ailesi, kimine göre Derin Pentagon, kimine göre Evangelist Siyonist bir tabaka )

bu düzenin ABD üstünden uygulayıcısıdır.

İçerden ya da dışardan kim bunu değiştirmeye kalkarsa bir şekilde tasfiye edilmiştir.

( Dört Amerikan Başkanının suikastlerle öldürülmesi, bu düzenin tetikçiliğine karşı çıkmaları vesilesiyledir. )

“Zenci, sevimli, sempatik ve hatta babadan Müslüman orjinli diye vitrine çıkarılan ve bu vesileyle Müslüman coğrafyalarda en çok kan akıtılan bir OBAMA döneminin ardından patavatsız, kaba, görgüsüz, güya kimsenin şans tanımadığı, iş adamı bir sarı oğlanı getirdiler dünyanın başına.

Çünkü kurdukları petro-dolar saltanatı sarsılmaya başladı.  DOLARın;  sanal para birimi BİTCOİN tehlikesiyle karşı karşıya oluşu, ÇİN’in ekonomik, siyasi ve askeri yönden ABD’yi yakalaması hatta geçiyor olması gibi tehditlere karşı radikal bir isim sahneye kondu.

Getirdikleri yeni tetikçinin adı malumunuz Trump…

Dengesiz ve bürokratik nezaketleri altüst etmesi vesilesiyle  Deli Trump adını koydular.

Aslında adamın deli meli olduğu yok, gayet zeki ve her adımı bilerek, hesaplayarak atıyor.  Deli Dumrul vari olsa da bir Türk milliyetçisi olarak bu ismi ona layık görmem. Tarzının haydutvari olması  tam da kendileriyle sembolleşen bir kovboy tipine has bir vizyon…

Bir buçuk yılda neler neler yap(tırıl)madı ki bu deli oğlana:

İran ve Venezüella’ nın can çekişmesi şöyle dursun başta Rusya olmak üzere Çin, Meksika, Hindistan ve bazı AB ülkeleri ABD tarafından ekonomik yönden açıkça tehdit edildi.

Çoğu ülkeye uygulanan ek gümrük vergileri, Çin ile yapılan ticarete konulan büyük vergiler, Volkswagen’e kesilen cezalar bunlardan sadece birkaçı…

Ola ki verilen reçeteye itiraz eder diye, bütün kirli çamaşırlarını da serdiler önüne Trump’ın…

Gittiği her yurt dışı ziyareti bir şekilde ses getirdi.

Arap coğrafyasına çıktığı geziyle(!) bu ülkelere zorla sattığı 1 trilyon dolarlık silah,

Kuzey Kore ile çıkarttığı kontrollü gerginlikle Japonya ve G. Kore’ye sattığı 700 milyarlık silahlar da işin haraç alma faslıydı.

ABD patentli olup da Çin’ de yatırımları olan dev markalara konulan postalarsa modern kovboyluğun Redkit figüründen DALTONLARa evirilmiş haliydi…

Şimdi de ise sıra bizde… Aleni ve açıktan, açık açık tehdit ederek geliyorlar…

Ya bu eli öpeceksin ya da ikinci bir İran ya da Venezüella olacaksın diyor DALTONLAR…

Geçen yıl kasım ayında gölge CIA lakaplı ve Türkçe attığı twetlerle bilinen,
Feto hamisi ekonomist Michael Rubain yine şöyle bir tweeet atmıştı üstelik DOLAR daha 3,50′ lilerde gezinirken:

Türkiye, Venezüella olur mu?

Sadece son bir ayda TL yüzde 50 devule ediliyorsa demek ki niyetleri bu…

Tabii ki bütün bu süreçte bizim de yumuşak karnımız ve hatalarımız çok…

Sıcak paraya olan bağlılık, üretim ekonomisinden uzak bir anlayış, tüketim ekonomisi, ithal mallara konulan aşırı vergiden gelir elde eden devlet algısı, ranta dayalı inşaat çılgınlığı,

2001′ den beri yürütülen ve Babacan tarafından aynen uygulanan Derviş programları, küçülmek yerine ha bire büyüyen ve aşırı israf üzerine kurulu bir devlet bürokrasisi…

Bunlar devletin hataları…

Yerli mala göz ucuyla dahi bakmayan, ABD menşeili bir telefona 7 bin TL vermek için gece yarılarında mağaza önlerinde bekleyen, maaşa daha günü gelmeden kredi kartlarıyla  ipotek koyan, aşırı lüks evlerde ve arabalarda bankaların kredi musluklarıyla duçar olan, her türlü şatafattan gösterişten kendini alamayan vs vs… bir anlayış da bizim günahlarımız…

 

Bu coğrafyada yaşıyorsan ve dünyanın en jeopolitik, en jeostratejik en kilit ülkesiysen ve üstelik bu kovboy ve haydut devletin birçok yerde planlarını bozmuşsan ve en az 60 yıldır sana biçilen biat etme rolünü kaldırıp atmışsan ve en önemli alınması gerekli tedbirleri zamanında almayıp hırsıza kapıyı aralamışsan bunun da bir bedeli olacak elbet…

Papaz bahane…
15 Temmuz’un rövanşı sahnede…

İki yıldır hücresinde pinekleyen, papaz kılıklı, ABD özel kuvvetlerinde yetişmiş bir ajan ne oldu da şimdi değerli oldu sorusu bu tezimin ispatı…

Üstelik adamın yediği haltlar belgeleriyle devletin elindeyken, FETÖ gibi bir hain senin ülkende, senin himayendeyken  bu neyin pişkinliği desen de fayda etmiyor.

Güç, böyle bir şey…

İster adına Rothshild ile Pentagon savaşı deyin,
İster Çin’ den Pekin’e uzanan Ejder yolu savaşı deyin, ( Bir kuşak bir yol)
İster, Evangelist sapıkların inandığı, 2018-2040 yıllı arası gelmesi beklenen Mehdi’nin
gelmesinin sebeplerini yaractaak ve Tanrıyı kıyamete zorlayacak etkenlerle olması beklenen Armegeddon savaşı deyin…

İsterseniz de aşırı artan dolarla birlikte kelepir fiyatlara inen Türkiye’deki firmalara ( Bankacılık başta olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlar ) çöreklenmek isteyen bu vesileyle Türkiye’yi Çin çatısı altında görmek isteyenlerin bir oyunu deyin..

( Nasıl ki Rus lider Stalin bize NOTA verip, 1946’da Boğazlar’da imtiyaz, Kars ve Ardağan’ın dahlini bizden istediyse ve biz bu tehdit karşısında yüzümüzü tamamen Batı’ya dönüp NATO denilen bir yapının içine girip ABD’nin kucağına oturtulmuşsak, bu vesileyle de yeni bir dünya düzende  Doğu eksenli bir yerde olmamız için  taşlar şimdiden yerine oturuyor olabilir.

Rahmetli Mahir Kaynak’ın deyimiyle, tahterevallinin bir ucunda ABD, diğer ucunda ÇİN/Rusya… Türkiye öyle bir ülke ki kimin yanında saf tutarsa kazanan o olacaktır. )

Bakın daha bugün Rusya’dan yapılan şu açıklamayı dikkatli okuyun:

Haber şu:

Rusya’dan ABD’ye 3. Dünya Savaşı Resti:

ABD’nin Rusya’ya ekonomik savaş ilan ettiğini görüyoruz. Buna ekonomik, siyasi ve gerekli olması halinde diğer metotlarla tepki göstermemiz gerekecek. Amerikalı dostlarımız bunu anlamak zorunda.

 

Gerekli olması halinde diğer metottan kasıt tabii ki savaş…

Dikkat edin Trump’ın Türkiye’ye yaptırım yapacağız açıklaması Güney Afrika’da yapılan ve Erdoğan’ın da katıldığı BRİCS toplantısı esnasına denk getirildi.

BRİCS, Türkiye’ yi de içine alarak BRCS-T olur mu tartışmalarının ardından 3,87’den DOLAR, 6.50 gibi çok çok uçuk bir yere geldi.

BRİCS’te konuşulan en önemli konu, yerel para birimleriyle olan ticaretti.Özellikle ÇİN Yuan’ı üzerinden bir para biriminde mutabakat olması görüşü benimsendi.

İşte bu da ABD imparatorluğunun uzun vadede çöküşü demekti. Kim bu çöküşe cüret etmişse bu zaman kadar ya öldürüldü ya da siyaseten itibarsızlaştırılarak tasfiye edildi.

Örneğin Fransa Lideri De Guella…

( Fransa’da İkinci Dünya Savaşı’nın sembolü olan Charles de Gaulle 1959-1969 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yaptı. Asker kökenli de Gaulle ülkesini 1966 yılında NATO’nun askeri kanadından çekti. Fransa’daki ABD üsleri bu dönemde kapatıldı. Fransa’nın nükleer silahla tanışması da bu dönemde gerçekleşti. Savaş sırasında adeta tapılan de Gaulle Mayıs 1968’deki ABD orjinli üniversite olaylarının ardından 1969 yılında istifa etmek zorunda kaldı. )

Şimdi de hedef Erdoğan…

2007’den beri yapamadıklarını

( parti kapatma, 27 Nisan, 7 Şubat Hakan Fidan, 17-25 Aralık, MİT Tırları, Gezi olayları, 6-8 Ekim Kobani, 7 Haziran ve akabinde Sur- Nusaybin- Cizre’de verdiğimiz 800 şehit ve final 15 Temmuz )

şimdi Osmanlı’yı tasfiye ettikleri plan üzerinden sahneye koyarak yapmak istiyorlar.

Finans da bir silahtır, politaka o silahın tetiğine dokunacağın anı bilmektir, sözüne istinaden delice tetiğe basıyorlar.

Bizimle misin, değil misin yönünden bir tehdit bu…

2019 seçimlerine kadar yapmak istediklerini daha doğrusu 24 Haziran seçimleriyle sekteye uğrayan planlarını şimdi sahneye koyuyorlar.

( Devlet Bahçeli ve Erdoğan öncülüğündeki Türk Devlet aklı bu sinsi oyunu bildiği için 24 Haziran kartını sahaya sürdü. )

Zor hatta çok zor günler bizleri beklese de asla diz çökmeyeceğiz. Özellikle faiz üzerinden ya da Brunson üzerinden taviz verdiğimiz zaman son 15 yılda bütün kazandıklarımızı misliyle bize ödeteceklerini çok iyi biliyorlar. Ve çok şükür ki biz de biliyoruz.

İçerdeki felaket tellallarına, doların artmasıyla biraz değerlenen ama özelinde bir dolar bile etmeyen kripto fetö aşağılıklarına, Mütareke basınını aratmayan kalemşörlere, bunların tetikçiliğini yapan akademisyen ünvanlı şarlatanlara, hükümete düşmanlıkla devlete düşmanlığı karıştıran dangalaklara aldırmayın.

Bu da bir savaştır ve hem de en az 15 Temmuz kadar büyük bir savaştır.

1243 Kösedağ Savaşıyla Moğollar tarafından tarumar olan ve açlık, sefalete duçar edilen bu topraklarda  1299’da küçük bir beylik olan Osmanlı’yı kurmuşsak,

Beylikten devlet olan ancak 1402’te Ankara Savaşında fiilen dağılan ve 11 yıl Fetret Devrine giren Osmanlı ile bir yıkım yedikten sonra sadece 40 yıl sonra 21 yaşındaki bir gençle bir çağı kapatıp başka bir çağı açıp Cihan devleti olmuşsak,

 

Ne tesadüftür ki 1918/2018 yani bir asır önce Mondros ile param parça edilip 1919’da yeni bir devletin temelini atıp her şeye rağmen

( 1960-1980, 28 Şubat, 27 Nisan, 15 Temmuz ve sayısız ekonomik darbeler )

bugünlere gelmişsek

 

Mevla’nın inayetiyle şahlanış dönemi öncesi son kefeni de yırtıp atacağız.

İkinci Dünya savaşıyla 67 milyon insanın kanı üzerinden dünyayı 60 yıldır yöneten bu haydut devletin de üstesinden geleceğiz.

Halide Edib Adıvar’ın Milli Mücadele Dönemi anılarını anlatan Türk’ün Ateşle İmtihanı kitabından hareketle…

 

Bu Haber 1.685 kez Okundu
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
”TEŞEKKÜR EDERİZ””TEŞEKKÜR EDERİZ”Şalpazarı İlçesine bağlı Akçiriş köyü sakinlerinden olan Merhum...
”Bahçeli;Vakfıkebir’de Akrabalarının Kabrini Ziyaret Etti””Bahçeli;Vakfıkebir’de Akrabalarının Kabrini Ziyaret Etti””Bahçeli;Vakfıkebir’de Akrabalarının Kabrini Ziyaret Etti”;Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)...
”Şalpazarı’nda Bir Değer;28 Yıldır İlçesinde Görev Yapıyor””Şalpazarı’nda Bir Değer;28 Yıldır İlçesinde Görev Yapıyor””Şalpazarı’nda Bir Değer;28 Yıldır İlçesinde Görev Yapıyor” Trabzon’un...
”Fındık Budama Kursiyerleri, Belgelerini Vali Yücel Yavuzu’un Elinden Aldılar””Fındık Budama Kursiyerleri, Belgelerini Vali Yücel Yavuzu’un Elinden Aldılar””Fındık Budama Kursiyerleri, Belgelerini Vali Yücel Yavuzu’un Elinden...
”Şalpazarı’lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi Etti””Şalpazarı’lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi Etti”''Şalpazarı'lı Hemşehrimiz Engin Çırakoğlu Tuğgeneralliğe Terfi...

TRT Spor Haberler

  • Anket

    • Sorry, there are no polls available at the moment.