ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri

" MERCAN FM " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”Çocuklarımıza Anlatacak Bayramı Yaşatamıyoruz’’
”Çocuklarımıza Anlatacak Bayramı Yaşatamıyoruz’’
Çocuklarımıza Anlatacak Bayramı Yaşatamıyoruz’’ Yurdumuzda  halkımız tarafından coşkuyla kutladığımız Dini Bayramlarımız olan Ramazan ve Kurban Bayramındaki coşku anlatılmaz yaşanır.    İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı sonunda idrak edeceğimiz Ramazan Bayramı için...
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri

Çocuklarımıza Anlatacak Bayramı Yaşatamıyoruz’’

Yurdumuzda  halkımız tarafından coşkuyla kutladığımız Dini Bayramlarımız olan Ramazan ve Kurban Bayramındaki coşku anlatılmaz yaşanır.

 

 İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı sonunda idrak edeceğimiz Ramazan Bayramı için mahalle sakinlerinin Diyanet tarafından belirlenen Bayram namazı saatlerine göre vatandaşlarımız sabahın erken saatlerinde yataklarından kalkıp çoluk çocuk genç yaşlı demeden günümüze kadar geleneklerini yaşatmayı başarmışlar.

‘’Doğamızı Koruyalım’’

Dini Bayramlarımızda ilki olan Ramazan Bayramı her yıl 10 gün aşağı gelerek 33 yıl da bir devri alemi yaşayan gönüllerimizin mübarek ayı Ramazan’ın ardından Ramazan Bayramını idrak ettik.

 Bu Ramazan Bayramı başlangıcından sonra eş dostlarla Bayramlaşmanın ardından Yayla mevsimin de başlamasıyla beraber Dağları ve Doğayı gezmek isteyen dostlarımız olacak buradan o değerli dostlarımıza bir duyuru da bulunmak istiyoruz.

 Geleceğimizn Dünyasının oksijen depolarını koruyalım gelişi güzel olarak doğada piknikler yaparak yangın çıkmasına çöp kaleleleri oluşmasına sebep vermeyelim.

 İlçe merkezlerinde aldığımız gıda ve buna benzer  malzemeleri nasıl bir saklama poşetleri içinde alıyorsak onları yine ihtitaçlarımızı kullandıktan sonra aynı şekilde çöp ve benzeri toplama merkezlerinin bulunduğu alanlara bırakarak görevlilerin oradan almalarını sağlayaral etrafa saçılmasına sebep olmayalım.

Akçiriş’te Bayram Namazı Çıkışı Kahvaltılı Bayramlaşma

Trabzon’un Şalpazarı İlçesi’ne bağlı Akçiriş mahallesinde uzun yıllardır Bayram namazı çıkışında Akçirş mahallesi sosyal tesislerindeki hayır sever bir vatandaşımızın  sağlığında başlattığı ve vefat etmesinin ardından bu geleneği torunlarının devam  ettirdiği Bayram namazı çıkışı sabah kahvaltısı yapılarak her yıl genç nesillerinde Bayram namazında büyükleriyle buluşması ve akabinde kaynaşmaların dostlukların kurulmasıyla beraber yapılan kahvaltının ardından  Mezarlıkta ebediyete intikal eden büyükleri adına  Camide görevli İmam Kuran’ı Kerim okuyarak toplu dualar yapılmasının ardından  mahalle büyükleriyle bayramlaşmak için  dağılmalar başlar.

 

‘’Bayramların Eski Tadı Kalmadı’’

 

İçinde bulunduğumuz adından da anlaşıldığı gibi Teknoloji çağı, ya da milenyum çağı ne dersen de dostlarımız hepimizin başında bir sıkıntıdır günümüz gençleri eski bayramları bilmiyor eskiye dönüş bir özenti olmadan yaşam süreci devam ediyor.

 

Geçmiş Bayramlarımızda Mahalle merkezinde bulunan camiinin olduğu yere ulaşım aracı olmasa bile Bayramların önemini bilenle sabah  şafak vakti olmadan mahallenin bir ucundan diğerine ellerinde fener ve sopalarla Bayramlaşacakları camiye ulaşmak adına gayret gösterirlerdi.

 

Bayram namazını Mahallelerin merkezindeki camide kılabilmek adına evlerinden getirdikleri seccadeleri  mevsimin şartlarına aldırmadan  cami civarına sererek birlikte Bayram namazını kılmayı başarırlardı nerede o eski bayramları kutlayan halk artık bunlarda tarih oldu.

 

‘’Ulaşım Kolaylaştı, Bayram Bitti’’

 

Günümüz şartlarında yaşantılarımızda gözle görülür derecede iyileşme oluştu artık  geçmişte durumu müsait olanlar yük taşımada kullanılan (Deve ve At , Katır )  alırlardı şimdi ise ulaşım aracı olan toplu taşıtlardan alınıyor bunların alınmasıyla da yaşamımızın bir parçası olan toplu Bayramlaşmada bulunmak adına artık her hangi bir camide Bayram namazını idrak etmeye çalışılıyor.

 

‘’Çocuklarımıza Anlatacak Bayramı Yaşatamıyoruz’’

 

Geçmişten günümüze kadar köy odalarında köy büyükleri tarafından anlatılan  eski bayramları bizlerde yaşatıp gelen genç nesillere evlatlarımıza bayramı yaşayarak yaşatmalıyız. Ancak yaşatamıyoruz günüm gençleri Teknolojinin esiri olmuşlar.

 

 ‘’Gençlerimiz Teknolojinin Esiri Olmuşlar’’

Dedik ya eski Bayramları ve günümüze kadar gelen kültürümüzü yaşatamıyoruz. Yeni  nesiller  diye adlandırılan günümüz gençleri ellerinde kullandıkları Teknolojinin bağımlısı olmuşlar hiçbir şeyden habersiz onunla oyalanıyorlar.

 

Kimseye saygı yok araştırma , geliştirme yok umursamazlık almış başını gidiyor şöyle dönüp geriye bakmak geliyor insanın o yokluk günlerini ancak yakalamak mümkün olmuyor.

‘’Bir Başka Yazı da Buluşmak Üzere’’

 

Ramazan Bayram namazını 15 Haziran 2018 Cuma günü sabahleyin  idrak edeceğiz daha sonra da önce cami genelinde ardından da konu komşu ve Aile büyükleriyle Bayramlaşacağız. Bayramı yazımı siz saygı değer Şalpazarı ses okuyucuları adına derlemeye çalıştık bilmeden siz değerli dostlarımızı kıracak  bir şey yapmış ise af ola bütün İslam Alemin  Ramazan Bayramını kutluyorum

Bu Haber Okundu
ŞALPAZARI SES, SİZİN SESİNİZ, www.salpazari61.com, şalpazarı haber, ağasar haber, şalpazarı haberleri

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

”KAYMAKAM ŞAHAN İLK ZİYARETİNİ AKÇİRİŞ’E YAPTI””KAYMAKAM ŞAHAN İLK ZİYARETİNİ AKÇİRİŞ’E YAPTI”Trabzon Şalpazarı Kaymakamlığı görevine atanan Zekeriya...
”ORMANCI YAŞAR YILMAZ’A GÖZYAŞI SEL OLDU AKTI””ORMANCI YAŞAR YILMAZ’A GÖZYAŞI SEL OLDU AKTI”Trabzon Şalpazarı ilçesine bağlı Üzümözü...
BÜYÜK MARKETLER BU İLÇEDE YEREL ESNAFIMIZI TAMAMEN BİTİRİYORBÜYÜK MARKETLER BU İLÇEDE YEREL ESNAFIMIZI TAMAMEN BİTİRİYORAhilik haftası etkinlikleri kapsamında Vakfıkebir...
”TRABZON’DA ÇATIDAN DÜŞEN YAŞAR YILMAZ KURTARILAMADI””TRABZON’DA ÇATIDAN DÜŞEN YAŞAR YILMAZ KURTARILAMADI”Trabzon Şalpazarı İlçesine bağlı Üzümözü...
”EĞİTİM DERNEĞİNDEN ÖĞRENCİLERE 11.İNCİ  EĞİTİM SETİ””EĞİTİM DERNEĞİNDEN ÖĞRENCİLERE 11.İNCİ  EĞİTİM SETİ”TRABZON; Şalpazarı İlçemizin yetiştirdiği değerlerin...

eczane
  • Anket

    • Şuan bir anket mevcut değildir.