”Şalpazarı Şehitler ve Gaziler Kitap 2.İmza Günü Acısu da Yapıldı” | …ŞALPAZARI SES… SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com…
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

" RADYO AĞASAR " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”Şalpazarı Şehitler ve Gaziler Kitap 2.İmza Günü Acısu da Yapıldı”
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

TRABZON; Beşikdüzü’lü olan aslen , İstanbul’da Ağasar Dergisi’nin fotoğraflarını çeken Araştırmacı Yazar ve Fotoğrafçı Turan Uzun, Şalpazarı İlçesi’nin Şehit ve Gazilerini araştırarak, “Trabzon Şalpazarı Şehit ve Gazileri” adlı kitapta topladı. Yazar Turan Uzun ‘a Ağasar’da ‘’ düzenlene  okurlarıyla imza gününe yoğun bir katılım oldu. Trabzon’un ilk yayla ve kültür şenliği olan 27.Acısu Uluslar arası Bahar Şenlik alanındaki imza gününe yoğun katılım oldu.

 

İsimsiz kahramanları bir kitapta toplamaya çalıştığını belirten Uzun, “Şalpazarı tarihine ışık tutacak bu eser için 1871 yılından beri savaşlarda şehit ve gazi olanları araştırmaya başladım. Bu yorucu çalışma için Erzurum, Trabzon, Ankara, Sivas, Zonguldak, Giresun, Edirne, Rize, Düzce, Bolu, Samsun, Bayburt, İstanbul, Sakarya ve Gümüşhane arasında mekik dokudum. Unutulmaya yüz tutmuş metruk mezarlara giderek oralarda inceleme yaptım” ifadelerini kullandı.

2010 yılında şehit ve gazilerin mezarlarını araştırmak için yola çıktığını dile getiren Uzun, “Cumhuriyet öncesi ve sonrası, Trablusgarp’ta, Balkanlar’da, 1. Dünya Savaşı’nda, Yemen’de, Osmanlı Rus Harbinde, Kurtuluş Harbinde, Kore’de ve Kıbrıs Barış Harekatında bulunmuş olan Trabzon’un Şalpazarı ilçesinin mahalle halkında mensup şehit ve gazilerimizin savaştığı cephelerin, ibretlik hikayelerinin, unutulmaya yüz tutmuş metruk mezarlarının kısacası kahramanlarımızın bir var oluş savaşının öyküsüdür bu kitap” şeklinde konuştu,

NOT; Bu haberimiz  8 mayıs salı günü karadenez bölge internet ve gazetelerle beraber  İHA ve diğer ulusal gazetelerde yer buldu..

Bu video 3.800 kez izlendi
Benzer Videolar
Yukarı Geri Ana Sayfa