”İnternet Yayınlarına RTÜK Anında Müdahale Edebilecek” | …ŞALPAZARI SES… SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com…
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

" RADYO AĞASAR " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”İnternet Yayınlarına RTÜK Anında Müdahale Edebilecek”

İnternet yayınlarına RTÜK denetimi

Mecliste kabul edilen tasarıya göre Türkiye’de yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya kuruluşları RTÜK’ten yayın lisansı almak zorunda.

İnternete, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) denetimini getiren tasarı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edildi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre Çarşamba akşam saatlerinde torba yasa kapsamında meclisten geçen tasarıya göre radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcıları RTÜK’ten yayın lisansı, bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri de yine RTÜK’ten yayın iletim yetkisi almak zorunda.

 

Torba yasada internete RTÜK denetimi haricinde işsizlik sigortası kanununda düzenlemeden doğalgaz ithalatına kadar birçok farklı konuyu bulunuyor.

 

Hürriyet gazetesinin haberine göre, yayın hakkı ya da lisansı bulunmayan ya da bu hak ve lisansları iptal edilen yayınlara ilişkin, RTÜK’ün talebi üzerine sulh ceza hakimi tarafından içeriğin çıkarılması ya da erişimin engellenmesine karar verilebilecek.

 

Sulh ceza hakimi RTÜK’ün talebini en geç 24 saat içinde duruşma yapmaksızın karara bağlamak ile yükümlüyken, erişimin engellenmesi kararının da internet sitesinin tümüne yönelik değil sadece ihlalin gerçekleştiği yayına yönelik uygulanacağı belirtildi.

 

Habere göre tasarıda yapılan son dakika önerge değişikliğiyle, bireysel iletişim ile görsel işitsel içerik paylaşılabilen video paylaşım ve sosyal medya platformları düzenleme kapsamına alınmadı.

 

İnternet yayınlarına RTÜK denetimi komisyondan geçti

 

Geçtiğimiz günlerde internet yayıncılığına Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından kısıtlama getirileceği ülkenin gündemdeydi. Bugün de TBMM’ye torba tasarı ile sevk edilen RTÜK’e “internetten yapılan yayınlar” için de lisans verme ve iptal etme yetkisinin tanındığı düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

 

RTÜK, düzenlemenin yasalaşması durumunda internetten yayın yapan kanalların lisans başvurusunu değerlendirecek ve tıpkı televizyonlar gibi “uygunsuz içerik” halinde lisansı iptal etme hakkına sahip olacak. İnternet üzerinden yayın yapan kurum ve kuruluşlar, artık RTÜK’ten lisans almak zorunda kalacak. Düzenleme bununla da sınırlı kalmıyor. RTÜK ayrıca bu yayınları denetleyecek ve istediği gibi kapatma, karartma ve yayın durdurma cezası verebilecek.

 

Düzenleme hangi platformları kapsıyor?

 

İlk bakışta aklımıza sadece Netflix, Blu TV ve Puhu TV gibi internetten yayın yapan dijital platformlar gelse de düzenleme sadece bunları etkilemiyor. Gündelik hayatta sıkça kullandığımız YouTubeSpotify ve hatta Periscope gibi video ve müzik platformlarını da kapsayabilir. Yayından etkilenecek platformlar ise henüz bu konuda bir açıklama yapmadı.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal düzenleme ilgili şunları söyledi:

 

Söylediğiniz endişeleri giderecek ne var, bakalım. İyileştirilebilecek alanlar varsa iyileştirelim. Yayıncılığın kısıtlanması gibi bir anlayışımız yok. Kurallı, kaideli bir piyasa faaliyeti varsa, herkes aynı kurallara tabii olmalı diyoruz.

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise RTÜK’e interneti denetleme yetkisi veren yasa tasarısı için şu sözleri kullandı:

 

İnternet üzerinden yapılan TV yayınlarında, herhangi bir düzenleme olmamasından dolayı insanlar burada yanlışlık yapabiliyorlar. Bizim amacımız burada bir yasal düzenleme getirmek ve yanlışlığın önüne geçmek, doğru yayına müdahale etmek değil.

 

HABER DERLEMESİ,İNTERNETTEN

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

”İnternet Yayınlarına RTÜK Anında Müdahale Edebilecek”http://salpazari61.com/?p=25975&preview=true

Bu Haber 2.407 kez Okundu
Benzer Galeriler
Yukarı Geri Ana Sayfa