”Kalecik Kalesi Kurtuluşumuz Olmalı” | …ŞALPAZARI SES… SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com…
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

" RADYO AĞASAR " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”Kalecik Kalesi Kurtuluşumuz Olmalı”

Trabzon’un Şalpazarı İlçesi sınırlarında bulunan Kalecik mahallesi ismini sınırları içinde bulunan yıkılmak üzere olan Kalecik Kalesinden alan tarihe meydan okuyan Kalemizi koruyarak tarihi yaşatamıyoruz.

Şalpazarı İlçemizde Medyayla uğraşan gençlerin önderliğinde bazı çalışmalara imza atarak İlçe gelişmesine ve ekonominin canlanması için çalışmalar yapılması adına genç bir kardeşimiz ziyaret ettiği Kalecik Kalesiyle ilgili yazısını bize ulaştırdı bizlerde ekip arkadaşlarımızla bu yazıyı değerlendirdik ve Kalecik Kalesi Yola Kavuştu haberimizin Bölge Gazetesinde yayınlandı haberi Gazete haberlerinin yayınlandığı  arşivimizde aradık ancak üzüntüyle belirtmek isterim  bulamadık bizlerinde Kalecik Kalesi Şalpazarı Ekonomisine sıcak para girdisi olarak gördüğümü yazımızı aynı anda yayınlıyoruz biraz uzun ancak Şalpazarı Sevdalıları için okumaya değer bir yazı okumanızı tavsiye ediyoruz

 

20 Ağustos 2013 tarihinde şu an Sivas Vali yardımcısı, Şalpazarı Kaymakamı olan Zihni Yıldızhan  Kalecik Kalesinin bulunduğu yolun yapılmasını sağlamış ve orada bazı izlenimlerde bulunmuştu.

Kalecik Kalesi Kurtuluşumuz Olmalı  

 

 

Trabzon’a  bağlı bulunan Şalpazarı İlçemiz Yurdumuzun diğer İl ve İlçelerinde  yapılan kurtuluş günleri programlarının yapıldığını düşünürsek, Resmi olarak İlçemizin düşman İşgalinden kurtuluşu kutlanma programı yapılmayan ilçedir.

 

Büyükliman Havzası olarak adlandırılan İlçelerde kurtuluş savaşı sırasında büyüklerimizin anlattıklarına göre İlçemiz genelinde de yabancı askerlerin bulundukları belirtilmektedir. Yukarıda yazımıza kullandığımız yazı başlığını değerlendirelim.

 

Kalecik Kalesi 2013 Yılında Yola Kavuştu

 

Trabzon’un Şalpazarı İlçesi’ne bağlı buluna Kalecik mahallesinin de ismini taşıyan Kalecik Kalesine Sivas Vali yardımcılığı görevinde bulunan eski Şalpazarı İlçe Kaymakamı sayın Zihni Yıldızhan Köylere Hizmet götürme Başkanı olduğundan Kalecik Kalesine ulaşılması için yolu bulunmuyordu bu yol sorunu çözüme ulaştırılarak yol yapıldı.

 

Kalecik Kalesinde Restorasyon Başlatılamadı.

 

Yapılan yolla beraber Kalecik Kalesinde yeterli Restorasyon çalışmaları başlatılamadı ancak bu çalışma başlatılmış olsaydı aradan geçen 4  yıllık  dönemde  Şalpazarı meyvelerini fazlasıyla toplamaya başlayacaktı.

 

Haber Editörümüz Pansiyonculuğu Önerdi

 

Şalpazarı Basını olarak Kurumsal haberler olarak takip ettiğimiz haberlerin temsilciliğini yaptığımız ‘’Kalecik Kalesi Yola Kavuştu’’ haberimiz haftalık olarak yapılan Kaymakamlık nezdinde yapılan toplantıda değerlendirildi.

 

Haber Editörümüzde söz alarak İlçe genelinde bulunan mahalle muhtarlarının hazır olduğu toplantıda Kalecik Kalesi Restorasyonu yapılarak hizmete açıldığında konum itibariyle İlçeye hakim bir tepede bulunuyor. Doğada bulunan bütün renkleri barındıran göz görünürlüğünde  görülebilecek bir alanları burayı ziyarete gelen turistlere  yönlendirilmeler yapılabilir. Konaklamak isteyenlere de İlçeye bağlı bulunan 30 mahallede yeteri derecede boş mesken bulunuyor bu meskenlerin sahipleri gurbette yada çalıyorlar emekli olduklarında İlçede bulunan evlerine gelmeyi hedefliyorlar.

 

Bu Evler Birer Konaklama Pansiyona Dönüşebilir

 

İlçemiz Mahalle Muhtarları önderliğinde bu evler gelebilecek olan turistlerin durumlarına göre değerlendirilerek Hane sahiplerine de sıcak para girdisi sağlanabilir günübirlik konaklama, haftalık ve uzun süreli konaklama gibi olabilir.

 

Şalpazarı’na Sıcak Para Nasıl Girer

 

 

Yurdumuz genelinde yılın an iki ayı dört mevsimi ayrı bir güzellikleri barındırır ancak Trabzon’un  yaz dönemlerinde yöresel elbise ve şenlikleriyle tanına İlçe Şalpazarı emekli kesimi haricinde sıcak paraya hasret doğası sadeliğini koruyan tek ilçe olarak sürer gider.

 

 

Şalpazarı İlçemize bağlı bulunan mahallerimizin kısa bir çalışmalarıyla mahallerini ön plana çıkarabilecekleri tarihi bir doku yada o mahallede eskileri anımsatan büyüklerinin bir yaşamlarını konu alan alanlar gibi çalışmaların yapılmasıyla Bölgemize getirilen turistlerin Mahalle muhtarı tarafından belirlenen alanlarda mahallemiz ev hanımları tarafından hazırlana yöresel tatlarını gelen turist kafilesine ücretli olarak sunmasıyla başlatılabilecek bir sıcak para girdisi Şalpazarı’nın kurtuluşu olacaktır. Şalpazarı’nın kurtuluşu olabilmesi için önce biz medya temsilcileri ve İlçe Yöneticileri İlçemizin simgesi olabilecek Kalecik Kalesini onarmalıyız buraya gelen turistlerimizi İlçemiz her bir yeri ayrı güzellikleri barındıran mahallelerimizin tanıtmak buralarda bulunan yerleri görmelerini görmeleri sırasında yöremize sıcak para girdisi sağlamak adına bazı çalışmalarında yapılmasını sağlamalıyız.

 

Şalpazarı’na Turizmle  Sıcak Para Girdisi İçin Ne Yapılabilir

 

Kısaca Sıralayalım

 

1-)  Şalpazarı’na özgü Yöresel El dokumalarımızı Şalpazarı Sinlice ve Sis Dağı Yolları arasında satışı yapılabilecek yer ve burada satışını ve pazarlamasını yapabilecek yöresel işletmecilerimizin gelebilecek turistlerle konuşmasını sağlayacak yabancı dil bilen elemanlar bulundurmak.

 

 

2-) Yöremiz ev hanımların yaptıkları yöreye özgü yemekleri tatmaları için yönlendirmeli

 

3-) Yöremizde sıkça Dini Bayramlar öncesi ve Gurbete yaptığımız Yağlı Bişi ve Keşkek gibi daha isimlerini sayamadığımız tatları yapmak yol kenarlarında bulundurmak gibi buna benzer değişik tatlar için yapılan küçük meskenler ilerisi için Şalpazarı’nın sıcak para girdisidir.

4-) İlçemiz yazın ve kışın ayrı güzellikleri içerisinde bulundurduğundan doğa yürüyüşü yapılır.

 

6-) İlçemizin yetiştirdiği değerlerin ilçeye gelenlere anlatılması için toplu konferanslar verilebilir İlçemiz için yapılan etkinlik film gibi tanıtımlar gelen misafirlere anlatılabilir.

 

Şalpazarı’lı Genç Kardeşimizin değerlendirmesiyle Kalecik Kalesi

 

Trabzon Şalpazarı İlçesi’ne bağlı Kalecik Kalesi ziyareti izlenimleri Mesut Yılmaz’ın kaleminden Kalecik’e gidip kaleyi görmek nasip oldu.Öncelikle şunu söylemeliyim Kale çok bakımsız ve kale’ye giden yol oldukça bozuk.

 

 

 Kalecik Kalesi ile ilgili neler yapılabilir alt alta listeleyelim:

 

 

1) Kaleye giden yol tabelalarla belirtilmeli.

 

 

2) Kaleye giden yol bir an evvel iyileştirilmeli.

 

 

3) Kalenin yüksek duvarları arkasında kalan ağaçlı ve dikenli arazi temizlenerek Kale’nin güzel bir görünüme sahip olması amaçlanmalı.

 

 

4) Kale’nin konuşlandığı bölgede olduğu söylenen(Rivayete göre bir mağara ya da dehliz) arazinin belediye ekiplerince temizlenmesinin ardından ortaya çıkarılmalı.

 

 

5) Kale’nin ön tarafında yer alan yüksek savunma setlerinin hemen arka bölümünde profesyonel bir arkeoloji ekibinin çalışma yapması gerekiyor.

 

 

6) Kalenin arka tarafında yer alan yüksek kaya setlerinin hemen aşağısında yer alan engebeli arazi de profesyonel ekiplerce incelenmeli.

 

 

7) Kale ve çevresinde yapılacak çalışmaların ardından Kalecik Kalesi bir an evvel turizme kazandırılmalı.
8) Kalenin aslına uygun bir şekilde yeniden restore edilmesi gerekir.

 

 

9) Kalenin muhtemelen bir “Gözetleme Kulesi” şeklinde inşa edildiği düşünülürse Kale’nin konumunda dikkate alınarak Kalenin hemen yan tarafına ya da daha müsait bir noktaya gözetleme kulesi yapılabilir.

 

 

10) Ön Ağasar Vadisi’nden başlayarak bütün bir Ağasar havzasını içine alan bu geniş arazi için önemli sayılabilecek belge ve dokümanlar burada yer alıyor olabilir.

 

 

11)  Şalpazarı’nın  elinde herhangi bir tarihi değer yok zannedenler için bütün gücümle çalışmaya devam edeceğim Bu Kale basit bir kale değil.Kalecik Kalesi’nin yeniden restore edilip turizme açılması Şalpazarı’nın makus talihini değiştiren ateşleyici unsur olacaktır.

 

 

12) Reklam olmazsa olmaz ama asıl derdimiz bu olmamalı.İlk olarak süratle Kaleyi restore edip günümüze ışık tutacak belgeleri bulmalıyız.Reklam sonraki iş.

 

 

13) Umarım madde madde yazdığım Kalecik Kalesi meselesi iyi anlaşılmıştır.Şalpazarı ileri gelenleri ve siyasetçilerinin Kalecik Kalesi’ni göz ardı etmemesi dileğiyle…

 

 

 

Misafir Yazar/Mesut Yılmaz

 

 

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

Trabzon’un Şalpazarı İlçesi sınırlarında bulunan Kalecik mahallesi ismini sınırları içinde bulunan yıkılmak üzere olan Kalecik Kalesinden alan tarihe meydan okuyan Kalemizi koruyarak tarihi yaşatamıyoruz.

Bu Haber 5.805 kez Okundu
Benzer Galeriler
Yukarı Geri Ana Sayfa