”Teknolojiye İnat İmece Devam Ediyor” | …ŞALPAZARI SES… SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com…
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

" RADYO AĞASAR " (Dinlemek için play tuşuna basınız)
”Teknolojiye İnat İmece Devam Ediyor”

Trabzon Şalpazarı İlçesinde pek çok iş türü geçmişte olduğu gibi günümüzde de beden gücüyle toplu halde bireyler  topluluğa halde çalışarak işlerin yapılmasını sağlarlar.

Beden gücüyle toplu halde çalışmaların yapıldığı meci yada imece çalışmalarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz; tarla kazma, belleme, çapalama,ev yapımı için inşaat malzemesi ve taş taşıma, su kanalı, bağ bahçe parselleme bay ve bayan tekli ve çoklu halde ücret  karşılığı yada sıra misali çalışmalar devam etmektedir.

Yöresel Ezgi Eşliğinde İmece Çalışmaları

Günümüz şartlarında ulaşım araçları ve kanal ve benzeri araçların olmadığı dönemlerde  toplu halde yapılan meci çalışmalarına renk katmaları için bölgede bulunan yöresel sanatçılar eşliğinde büyük  meci topluluklar oluşturulur ve taş taşınarak ev yapılırdı.

Günümüz şartlarında da sağlığından bahsedilen kara taş tıraşlanarak taşınmasıyla yapılan evlerin sağlıklı olduğu söylene dursun, ve kolay tarafı olan tuğla yapımı evler yapılır.

Tahta Semerler Eşliğinde Taş taşınır

Bölgemiz genelinde kaybolmaya yüz tutmuş eski taş ustası büyüklerimizin elleriyle o günün şartlarında işlenmesiyle beraber tıraşlanan taşlardan yapılan eve taş taşımak için 60.cm uzunluğunda bir tahtaya T tiplemisiyle oluşturulan taş semerindeki taşların taşınmasının daha hızlı iş görülmesi için taş taşıtacak meci sahibi yöresel sanatçı kemençeci mecinin yanında her seferinde gider gelirdi.

Mecilerde çalışan bay bayan, genç kızlarımız da gelecekteki yuvalarını kuracak oldukları hayat arkadaşlarını buralarda görmesiyle aile büyüklerine ileterek onların uygun görmesiyle beraber mutlu sona ulaşırlardı.

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

Trabzon Şalpazarı İlçesinde pek çok iş türü geçmişte olduğu gibi günümüzde de beden gücüyle toplu halde bireyler topluluğa halde çalışarak işlerin yapılmasını sağlarlar.

Bu Haber 1.836 kez Okundu
Benzer Galeriler
Yukarı Geri Ana Sayfa