''Bir Hayalim Vardı; Gerçek Oldu'' - ...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com... | …ŞALPAZARI SES… SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com…
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
12 Aralık 2017 Salı
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
”Bir Hayalim Vardı; Gerçek Oldu”

Bir hayalim vardı Gerçekleşti; Dortmund Belediye salonunda Türk Bayrağı dalgalansın. Trabzon’un ismi anılsın. Trabzon Dortmund’a taşınsın diye.  Ve bu hayal gerçek oldu.

Çok değerli Şalpazarı ses/sizin sesiniz-http://salpazari61.com/ Ailesi Uzun uğraşlar sonucunda Dortmund ile Trabzon kardeş Şehir ilan edildi. Dortmund’da faaliyet gösteren Dortmund ve Çevresi Trabzonlular Derneği olarak canla, başla çalıştık. ekiplerimiz sahnede horon oynayarak, kadınlarımız stantlarda kuymak yaparak, erkeklerimiz mangal başında Akçaabat köfte pişirerek bu hayalin gerçekleşmesine katkı sağladılar.

Günler geldi, geçti imzalar atıldı, projeler hayata geçmeye başladı. Ve Türkiye tarihinde ilk defa bir il yurtdışına çıkarak kendisini tanıtmaya karar verdi. 24 – 28 Şubat tarihleri arasında Trabzon adeta Dortmund’a çıkarma yaptı.  Şehir Belediyeleri ve diğer kurumlarıyla Dortmund’a taşındı. Bu taşınmada sadece kültürümüz taşınmadı. Aceleciliğimiz, espirilerimiz, işi son dakikaya bırakma alışkanlıklarımızda taşındı. Eksiği ile fazlasıyla dolu, dolu 4 gün yaşadık. eksiklerimizi gözden geçirirken gelecek organizelerde bunları unutmamak kaydıyla yazıyorum.

Untitled-1

Trabzon’daki bütün basın buraya davet edilip stant verilirken Almanya’daki Yerel ve Ulusal basın temsilcilerine yer verilmedi.

Trabzon’un buradaki fahri temsilcileri olan derneklere yer verilmedi. Trabzona ait hamsi, kuymak, lahana sarması mısır ekmeği ortalıkta yoktu. Künefe, parfüm, tencere tava, cep telefonu aksesuarı gibi her köşedeki export dükkanında bulabileceğimiz ürünler yerine bize özgü ürünlerin satışı derneklere verilebilirdi.

Gelecek yıllarda bu organize tekrarlanırsa yetkililerin bu konulara dikkat etmeleri gerekir.

Gelelim işin protokol kısmına; Açılış günü yaşanan protokol izdihanımına hepimiz şait olduk. Açılışa katılan sayısı bir elin beş parmağı kadar az olan Alman misafirlerimizin yerlerinden kaldırılmaya kalkışılması, bazı protokol üzelerinin sandalye alıp diğer misafirlerin önlerine geçip oturmaları tabiki hoş karşılanmadı.

Konuşmların uzaması salonda bulunan herk protokol üyesinin ismi anılarak teşekkür edilmesi, Sayın Bakanımızın Türkiye gündemini buraya taşıyan uzun konuşması Alman misafirlerimizi kesinlikle sıkmıştır. Burası siyaset meydanı değil. Burada az ve öz konuşacaksın.  Vatandaşa gaz vermeyeceksin.

Yazının başında  ifade etiğim gibi eksiği ile fazlasıyla Dortmund’da Trabzon’u yaşadık. İnşallah  tekrar bu fırsatı buluruz.

Bu bağlamda Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu‘na, Dortmund Belediye Başkanımız Ullrich Sierau’ya, SPD Belediye Meclis Volkan Baran a, Dortmund Belediyesi Uyum Meclisi başkanı TC Aysun Tekin e, Dortmund Belediyesi Göç ve Uyum Dairesi müdiresi Reyhan Güntürk’e Belediye başkanlarının konuşmasının çevirisini yapan Yeminli tercüman Sevda Yildirim a, misafirlerle yakından ilgilenen Elmas Yılmaz’a Organizeyi üstlenen Ankara Trabzon Vakfı başkanı Bilgin Aygül’e, organizenin Almanya ayağını üstlenen ATDF Başkanı Salih Altınışık a bugünlere katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

Bir hayalim vardı Gerçekleşti; Dortmund Belediye salonunda Türk Bayrağı dalgalansın. Trabzon’un ismi anılsın. Trabzon Dortmund’a taşınsın diye.  Ve bu hayal gerçek oldu. Çok değerli Şalpazarı ses/sizin sesiniz-http://salpazari61.com/ Ailesi Uzun uğraşlar sonucunda Dortmund ile Trabzon kardeş Şehir ilan edildi. Dortmund’da faaliyet gösteren Dortmund ve Çevresi Trabzonlular Derneği olarak canla, başla çalıştık. ekiplerimiz sahnede horon oynayarak, kadınlarımız stantlarda kuymak […]

Bu Haber 201 kez Okundu
Benzer Galeriler
Yukarı Geri Ana Sayfa

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...