''Tarihe Işık Tutanlar'' - ...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com... | …ŞALPAZARI SES… SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com…
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
23 Haziran 2017 Cuma
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
”Tarihe Işık Tutanlar”

Tarihe Işık Tutanlar 12 Eylül de”Kuzey HABER’’ Yayınlandı

1983 yılı 12 Eylül Cuma günü sabahı Trabzonlular yepyeni bir gazete ile buluştular: Kuzey HABER

TSSF'nin yeni başkanı Şahin Özen
Matbaacılığın alfabesini yazan, İstanbul’da uzun yıllar bu iş kolunda başarılara imza atan M. Naci Özkan “Memleketimde gazete çıkarmalıyım” tutkusuna yakalanınca ‘Kuzey HABER’ Trabzon’da okurlarıyla buluştu.

Dile kolay tam 33 yıl önce… Ama dün gibi.. İmtiyaz sahipliğini M. Naci Özkan’ın, Genel Yayın Yönetmenliğini benim (Hikmet Aksoy) yapacağı “gazetenin yazı Ailesini de oluşturmak gerekiyordu. “Yazı işleri müdürü olarak ‘Hürriyet Haber Ajansı’nın Samsun bürosundan, bölgeyi tanıyan gazeteci Hamiyet Özşahin için karar verdik.

Yayın kurulunda Şevket Çulha, Ahmet Selim Teymur, Ömer Güner, Gündoğdu Sanımer, Mehmet Ali Yardımoğlu, Ömer Olcay (Genel Müdür) bulunuyordu. Ayrıca Faruk Ata(Teknik Müdür), Ömer Lütfü Eltan (Grafiker/Ressam), Melih S. Ertüzün (Halkla İlişkiler Md.) güçlü kadromuzu tamamlamışlardı.
Bu arada Trabzon basın dünyasına büyük katkılar sağlayan Anadolu Ajansı Trabzon Bölge Müdürü Suavi Kaptan’ın, Güneş gazetesi Trabzon Büro Şefi Mehmet Tan‘ın kuruluş ve ilk yayın günlerinde karşılıksız yardımlarını
gördük.
Değerli gazeteci arkadaşlarım  Ergun Ata, Davut Aktaş, Bülent Deveci, servet Özkara, Miraç Özağcı, Arif Sırtkaya, Turgay Beşyıldız, Yusuf Demiral, Ali Kemal Yazıcı da zamanla haber ve spor merkezinde görev alarak başarılara imza attılar.
Şevket Çulha, Ömer Güner, Niyazi Tarakçıoğlu, Ahmet Özer, Hüseyin Albayrak, Refik Karaağaçlı, Veysel Usta, Ihsan Bektaş, Gökhan Giray, Haydar Gedikoğlu, Cemil Ciğerim, Ahmet Gürpınar, Ahmet Ersöz, Alaattin Banal, Selahattin Bakır, Cahide Temel de fıkra, makale, röportaj, haber vb. katkılarıyla Kuzey Haber sayfalarında yer alıp renk kattılar.
Sayfada gördüğünüz tanıtım el ilanımızı 17 Kasım 1988 günü yaptığımız ikinci atılımımıza ait…
Gazete olarak teknik donanımını ve mali yapısını güçlendirmiş olan ‘Kuzey Haber’ bu atılımına yeni yazı kadrosu olarak, Saffet Çavuşoğlu, Osman Dündar Piyale, Ziyad Nemli, Servet Özkara, Av. Hasan Çavuşoğlu, Gökhan Giray, Sevcan Kurutçu, Cevat Kol, Ömer Koloğlu, Zafer Hacısalihoğlu, Muammer Ayvaz, Fahri Gümüştekin, Osman G. feyzoğlu, Faruk Demirel, Ismail Gümrükçü, Hakkı Birinci, Naci Eren, Ahmet Ali Yazıcıoğlu, Muammer Turan, Ismail Fandaklı, A. Fuat Yıldırım, Ayhan Çavuş, Halil Kalaycı, Yakup Şentürk, Osman Akşan, Özer Dölek, Alim Önal, İdris Örem, Muammer Arslan, Ali Arslan ile başladı.

Bugün bu değerli arkadaşlarımdan aramızdan ayrılanları Rahmet duygularıyla anıyorum. Yaşayıp mesleği bırakan ya da devam eden Arkadaşlarımın güzel anılarını da belleğimin zenginliğinde birer çiçek gibi koruyorum.
‘Kuzey Haber’ gazetesi Trabzon Basın Tarihinde güzel bir örnek. Bu konuyu merak eden arkadaşlarım, Günümüz Türk Edebiyatı’nın güçlü kalemi Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu’nun nehir söyleşi olarak kaleme aldığı ve TİMAŞ Yayınlarından çıkan “Karınca İzleri”ne bakmalarını rica ediyorum.
12 Eylül Trabzon Basını açısından ilginç bir tarih… 12 Eylül’de
HIZMET………………… 1957’de
İLERİ…………………….. 1966’da
yayımlandı.

12011268_1009094072454557_6987794150104873806_n

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...

Tarihe Işık Tutanlar 12 Eylül de”Kuzey HABER’’ Yayınlandı 1983 yılı 12 Eylül Cuma günü sabahı Trabzonlular yepyeni bir gazete ile buluştular: Kuzey HABER… Matbaacılığın alfabesini yazan, İstanbul’da uzun yıllar bu iş kolunda başarılara imza atan M. Naci Özkan “Memleketimde gazete çıkarmalıyım” tutkusuna yakalanınca ‘Kuzey HABER’ Trabzon’da okurlarıyla buluştu. Dile kolay tam 33 yıl önce… Ama […]

Bu Haber 97 kez Okundu
Benzer Galeriler
Yukarı Geri Ana Sayfa

...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...
...ŞALPAZARI SES... SİZİN SESİNİZ.www.salpazari61.com...